Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / İş Fikirleri / Radyasyon Önleyici Bariyerler

Radyasyon Önleyici BariyerlerIşınların yararlısı var, zararlısı var. Işınsal tuz tedavisine değinmişken bir başka konuyu da gündeme getirelim. Bugün insanlığın en çok tehlikede olduğu konuların başında radyasyon zehirlenmesi geliyor. Bu zehirlenme bildiğimiz anlamda zehirlenme değil. Zehir burada görünmüyor. Patolojik madde sadece görünmez ışınımlardan ibaret.

Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, bazı elektrikli ısıtıcılar, mikrodalga fırınlar gibi bireylere ait eşyalar en başta gelenler. Daha sonra toplumun tamamını ilgilendiren baz istasyonları, rüzgar türbinleri, yüksek voltajlı elektrik direkleri (pilonlar), santral tesisleri gibi büyük güç merkezleri akla geliyor, insanlık bugün radyasyon yayan elektromanyetik parçacıkların insan sağlığı üzerindeki yıkıcı etkilerini iyi biliyor.

Radyasyon Önleyici Bariyerler
Alfa, beta, gama ışınlarını yayarak parçalanan bu radyoaktif maddeleri geçirmeyen kalkanlar üzerinde çok çeşitli çalışmalar var. Örneğin cep telefonları gibi bireysel aletlerin etkileri günümüzde minimize edilirken, dalga boyları çok daha zararlı olan ışınımlar elektrik direkleri ya da türbinler üzerinden daha geniş çevreye yayılıyor, insan sağlığını tehdit ediyor. İşte, bu konuyu bir iş alanı olarak benimseyen buluşçu girişimciler son gelişmeleri dikkate alarak çok sayıda patenti hayata geçirebilirler. Dahası, ‘ışınım kalkanı’ diyebileceğimiz koruyucu materyallerin ithalatını yapabilir, üretim haklarını satın alabilirler. İlk kalkanlar yıllar önce X ışınlarını önlemek amacıyla röntgen laboratuvarlarının iç yalıtımında kullanıldı.

Şimdi giderek sayıları artan santraller ve türbinlerde diğer dalga boyları için yalıtım materyaline çok ihtiyaç var. Gelişen pazar yeni sektörün ileride çok prim yapacağını gösteriyor. Radyoaktif maddelerin sağlık üzerine etkileri dikkate alındığında bu işin yaygınlaşacağı öngörülüyor. Kısacası bilgi sahibi girişimcilerin, KOBİ türünde örgütlenerek teknik üretim yapan yerler haline geleceği söylenebilir. Gelecekte bu tür işletme sayısında büyük artış olacak. Elini çabuk tutan kazanır diyerek girişimcileri şimdiden uyarmakta yarar görüyoruz. Geleceğin işlerinden biri de radyasyon önleyici bariyer ithalatı, imalatı, satış ve pazarlaması olacak!

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Zerdeçal Yetiştiriciliği Çok Para Kazandıran İşler Arasında

Sağlıklı beslenme trendleri arasına giren zerdeçal altın çağını yaşıyor. Marketlerde taze olarak da satılmaya başlandı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.