Pazarlama Reklam

Publicis Bold nasıl Saatchi & Saatchi İstanbul oldu?

Saatchi & Saatchi İstanbulPublicis Bold’da birkaç aydır devam eden hummalı çalışmalar sona erdi ve bu ayın başında şirket Saatchi & Saatchi İstanbul kimliğine büründü. Ekip ve müşteri yapısında büyük değişiklik olmadı. Ancak önümüzdeki yd gerçekleşecek taşınmanın ardından farklı oluşum ve değişim haberleriyle gündeme gelme planları yapılıyor.

1985 yılından bu yana stratejik ortaklık yapan Güzel Sanatlar ile Saatchi & Saatchi, nisan ayında yollannı ayırdı. Hisse sahipliği içermeyen bu stratejik ortaklığın bozulması sonrasında, Güzel Sanadar, bağımsız reklam ve iletişim grubu olmak hedefiyle yoluna devam ediyor. Publicis Groupe bünyesindeki iletişim şirketlerinden biri olan Saatchi & Saatchi de önemli bir pazar olarak gördüğü Türkiye’de farklı bir yapılanmayla yeniden sektördeki yerini aldı. Publicis Bold’a grup içinde yeni bir marka getirmek isteyen Publicis, bir anlamda Saatchi & Saatchi ile ajansı evlendirdi ve şirketin adı Saatchi & Saatchi İstanbul olarak değişti.


2007’den bu yana Publicis Bold’u yöneten ve ay başından itibaren Saatchi & Saatchi İstanbul Ajans Başkanı olarak göreve devam eden Lize Karaboğa ile geçen hafta bir araya gelerek bu dönüşümü konuştuk. Bu yılın başında, iki Publicis markasını aynı kulvarda yanştırmanın doğru olmadığı düşüncesiyle, grup içinde kendilerini büyütecek bir marka arayışına girdiklerini söyleyen Karaboğa,

“Bunun üzerinde çalışırken Saatchi Türkiye’de serbest kaldı ve ibre bize döndü” diyor. Bunun bir birleşme olmadığının altım çizen Karaboğa, markanın kendilerine emanet edildiğini söylüyor.

Karaboğa, Publicis Bold ve Saatchi & Saatchi’nin müşteri portföyünü nasıl birleştirdiklerini ise şu sözlerle anlatıyor: “Biz var olan ajans yapısını kullanarak yeni bir ajans yarattık. Çok hızlı başladık. Visa, Skoda gibi Saatchi müşterilerine biz Publicis Bold olarak halihazırda hizmet veriyorduk. Saatchi’yle birlikte bize sadece P&G markalan geldi. Lokal müşterilerimiz ise kendi ajanslan için yeni bir yolculuk olduğunu görüp tepki vermediler. Farklı bir DNA’sı olan ajansla yapılacak yolculuk onları da heyecanlandırdı.”

2015 TE OFİSİ TAŞIYACAK

Bu birleşmeden sonra 40 kişilik ajans ekibinde çok büyük değişiklik olmadı. Sadece P&G markalarının bu geçişten olumsuz etkilenmemeleri için Saatchi tarafından müşteri ilişkileri direktörü transfer edildi.Yeni gelen ve var olan markaların ihtiyaçlan büyüdükçe ekibi genişleteceklerini söyleyen Karaboğa, Saatchi ile birlikte iş yapış şekillerinin nasıl değişeceği sorusuna şu yanıtı veriyor:

“Saatchi’nin fark yaratan, cesur, sorgulayıcı bir yaklaşımı var. ‘Hiçbir şey imkansız değildir’ diyen güçlü bir mottosu var. Pazarlama iletişimi dünyasına Lovemark’ı kazandırmış bir ajans. Hedefimiz bu DNA’yı f yansıtmak ve Saatchi ruhunu bütün metodlan ile markalar için kullanmak.”

Nestle’den Visa’ya, Skoda’dan Borajet’e kadar pek çok müşterisi bulunan ajans, müşteri portföyünü daha da geliştirmek istiyor. Finans, internet bazlı, online hizmet ve satış modelleri markalanna açık olduklannı söyleyen Karaboğa, perakende, telekom ve turizm alanında faaliyet gösteren markalarla da çalışmak istediklerinin altım çiziyor.

Ajansın bir başka telaşı daha söz konusu. Gelecek yıl ajansı taşıyacaklarım söyleyen Karaboğa, “Biz bayağı büyük bir yere hazırlanıyoruz. Kendimize ait bir alanımız olacak. Taşınmayla birlikte yeni girişim ve markalarımızla da gündeme geleceğiz” diye konuşuyor. Fakat Karaboğa detay vermekten özellikle kaçmıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu