Şirket Haberleri

Pizza Hut’ta yeni dönem

Pizza Hut, “Dünyanın en meşhur pizzası” sloganıyla, bugün dünya geleninde 13 bin 600, Türkiye’de ise İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Muğla ve Adana’daki 31 restoranıyla hizmet veriyor.


2012 yılına kadar Türkiye’de Süzer Holding tarafından temsil edilen marka, bu tarihten sonra Amerikalı sahibi Yum Brands’a geçmişti. Pizza Hut’un özellikle İstanbul’da çok iyi denilebilecek lokasyonlarda mağazaları bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Bağdat Caddesi, Akasya Acıbadem, Tepe Nautilus, İzmir Karşıyaka, Ankara Gazi Mahallesi’ndekimağazalarını kapattı. Birçok firma bu lokasyonlarda yer bulabilmek için sıraya girerken Pizza Hut’ın çekilmesi dikkatimizi çekti.

Pizza Hut

“Pizza Hut Türkiye’den çekiliyor mu, yoksa küçülüyor mu?” diye merak ettik. Hemen bu işi en iyi öğrenebileceğimiz resmi kaynaklara baktık. Ticaret Sicil kayıtlarına göre, 16 milyon TL’lik sermaye 56 milyon TL’ye yükseltilmiş. Sermaye artırımı aslında büyümek anlamına geliyor.Öğrendiğimize göre, ABD’li Yum Brand’s, Türkiye operasyonunu yeniden yapılandırmaya karar vermiş. Pizza Hut’ın önceki temsilcileri Süzer Grubu, franchising vermiyor, bütün restoranları kendisi açıyordu. Markanın sahipleri bu stratejiden vazgeçmiş görünüyor. Türkiye’nin tamamında franchising vermek için çalışmalara başlamışlar. Burada bireysel yatırımcılardan çok, sermayesi güçlü birden fazla mağaza açabilecek bölgesel yatırımcıları, diğer bir deyişle bölgesel franchise verebilecekleri master franchisa’ları hedefliyorlar. Pizza Hut dergimize gönderdiği açıklamada gelecek stratejisini şöyle açıkladı:

“Pizza Hut olarak Türkiye’nin tamamında franchise vermek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mali yapısı kuvvetli, birden fazla mağaza açmaya gücü yetebilecek birkaç ortakla Türkiye’deki ağımızı güçlendiriyoruz. Gelecek görmediğimiz lokasyonlardaki mağazalarımızı, bizi daha hızlı geliştirecek yeni lokasyonlara kaydırıyoruz ve ağımızı güçlendiriyoruz. Bu nedenle İstanbul’da Bağdat Caddesi, Nautilus, Acıbadem, İzmir’de Karşıyaka, Ankara’da Gazi Mahallesi’nin de içinde bulunduğu toplam 14 lokasyonda artık yer almıyoruz. Türkiye genelindeki ağımızı güçlendirirken tek bir konsept üzerinde durmuyoruz. Bölgeye ve mağazaya uygun konumlara göre birden fazla mağaza konseptimiz var. Bunlar arasında restoran modelimizle birlikte evlere servis sistemi de var. Yatırımcıların farklı taleplerine uygun, farklı yapılarda mağazalar açmaya da sıcak yaklaşıyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu