Bayilik Veren Firmalar

Oses Çiğköfte Franchising Bedeli Almıyor

cig kofte bayilikBugün 60 ilde 600 şubesi olan etsiz çiğ köfte sektörünün önemli oyuncularından OSES, bu yıl 700 şubeye ulaşmayı hedefliyor. OSES’in kurucusu Osman Yaşar, Çin ve Almanya’dan sonra yurtdışı açılımlarım Türk Cumhuriyetleri ve Arap ülkeleri ile sürdüreceklerini söylüyor.

Türkiye’de yılda 10 bin ton çiğ köfte tüketiliyor. Sektör özellikle Anadolu’da büyümesini sürdürüyor. Zira Anadolu kentlerinde hala bu anlamda bir boşluk olduğu ifade ediliyor.


Etsiz çiğ köfte sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan OSES’in 1993 yılında Osman Yaşarin el ile yoğurup seyyar arabayla satarak başlayan serüveni, ilk şubesini İstanbul Sultangazi’de açarak markalaşma yolunda büyük adımlar atmasıyla ilerledi. Daha sonra sektör adına büyük bir adım olan AB standartlarında ilk fabrikayı kuran OSES, üretim kapasitesini de artırarak büyüdü ve yurtdışı açılımına hız verdi. Sektörde ilk dış yatırımı yaparak Almanya ve Çin’de fabrika kuran OSES, şimdi de yurtdı-şmda şubelerini artırmayı hedefliyor.

OSES’in bugün Türkiye’de 60 ilde 600’e yakın şubesi var. Osman Yaşar, “2014 yılı hedefimiz Türkiye’de şube sayısını 700’e ulaştırmak. Bu yıl-ki büyüme hedefimiz yüzde 15” diyor.

35 BİN TL CİRO HEDEFİ

OSES, kendi işini kurmak isteyenlerden herhangi bir franchising bedeli almıyor. Kurumsal dekorasyon yapıldıktan sonra işbirliği başlıyor. Ödenmesi gereken tek bedel ise işletme dekorasyonunda kullanılacak olan yaklaşık 15 bin TL’lik yatırım maliyeti. Bunun dışında da herhangi bir royalty bedeli alınmıyor.

Şubelerde aylık 25-35 bin TL arası ciro hedefleniyor. Bütün masraflar çıktıktan sonra satış üzerinden net yüzde 40 kar marjı veriliyor. OSES şubelerinin 20 ile 30 metrekare arasında bir büyüklüğe sahip olması yeterli.Yaşar, bayilerde aradıkları en önemli özelliği “İşine sahip çıkacak bayi anlayışının olması. Şubelerimizde personelimiz düzenli olarak eğitim ve denetlemelerden geçtiğinden en iyi hizmeti verecek personelle çalışmaya önem veriyoruz” şeklinde açıklıyor.

ÇİN’DE 10 ŞUBE AÇACAK

2013 yılında Çin ve Almanya’da fabrikalar kurduklarını ve yurtdışı üretimlerini bu ülkelerde gerçekleştirdiklerini ifade eden Yaşar, yurtdışı hedefleriyle ilgili olarak şu bilgileri veriyor:

“İlk yurtdışı yatırımımızı yaklaşık 500 bin dolar yatırımla Çin’e fabrika kurarak gerçekleştirdik. 2014 yıl sonunda Çin’de 10 şube açmayı hedefliyoruz. Almanya’da şu an bir şube ve 11 bayimiz var. Çin’de ise bir şube ve bir bayimiz bulunuyor. Bayilerimizin dışında, ayrıca Türk ve Uygur restoran-lanna da ürün temin ediyoruz. Önümüzdeki dönem hedeflerimiz arasında Suudi Arabistan ve Türk Cumhuriyetleri’ne yapacağımız yatırımlar var. Dubai ve Irak’tan gelen talepleri değerlendiriyoruz, ”

Tel : 444 50 02Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu