Pazartesi , Ocak 15 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Optik illüzyonlar nasıl işe yarıyor?

Optik illüzyonlar nasıl işe yarıyor?Optik illüzyonların nasıl çalıştığı bilinmeden önce de bu tür aldatmacalar kullanılmaktaydı. Günümüzdeyse artık beyin ve görme mekanizması arasındaki bağlantıyı ayrıntılarıyla bildiğimiz için bu durum bir sır olmaktan çıktı. İllüzyonların tamamı, beynimizi aldatıp gördüğümüz şeyi çarpıtmamıza yönelik oluyor. Optik illüzyonlar da gözümüzün neyi gördüğü ve beynimizin ne algıladığı arasındaki bağlantıyı kontrol altında tutuyor. Görsel mekanizma, beyne sinyal yollayıp neyi gördüğünü iletirken imajlar üzerinde oynama yapıyor. Genelde bu ileti, görülen şeyin dikkate değer olup olmadığı konusunda ek bir bilgi de içeriyor.

Optik illüzyonlar
Bu tür illüzyonların en basiti, hareketsiz olduğu halde dönüyormuş gibi gördüğümüz şekillerden oluşuyor. Bu durum iki farklı nedenden dolayı ortaya çıkıyor. Birincisi şu: Resme bakarken gözümüzün istemsizce farklı noktalar arasında odak değiştirmesi, odak noktamızın çevresindeki alanı hareketliymiş gibi görmemize yol açıyor. Bir diğer sebep de görsel korteksin hareket detektörleri. İmaj üzerinde göz gezdirdiğimizde hareket detektörlerini aldatıyor, nöronlarda dinamik değişimlerin olmasına yol açıyoruz. Bunun sonucunda aslında orada olmayan bir hareket ortaya çıkıyor.

Kısa cevap: Beyne iletilen görsel verilerin değişime uğratılmasıyla.

Mutlaka Okuyun:  Yazılım endüstrisindeki ihracatçı Türk şirketleri
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Çok Geç Olmadan Mars’ta Yaşamı Bulmalıyız

YAKIN ZAMANDA ASTROBIO-LOGY DERGİSİNDE HERKESİN DÜŞÜNDÜĞÜ AMA KONUŞMAKTAN ÇEKİNDİĞİ ALBERTO FAIREN VE ARKADAŞLARININ KALEME ALDIĞI …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir