Anasayfa / İş Fikirleri / Meşhur Safranbolu Lokumcusu’nun Bayiliğini Alabilirsiniz

Meşhur Safranbolu Lokumcusu’nun Bayiliğini AlabilirsinizLokumda girişim fırsatı

Meşhur Safranbolu Lokumcusu franchising veriyor. Değişik konseptlerde yatının seçenekleri sunan firma, öncelikli olarak Bursa, İzmir ve Antalya’yı hedefliyor.

zafiranLokum, geçmişi 15’inci yüzyıla dayanan ve Anadolu topraklarında var olmuş bir ürün. 17’nci yüzyılda Osmanlı imparatorluğu sınırları içinde yaygınlaşan lokum, Osmanlı’da rahat-ül hulkum (boğaz rahatlatan) adıyla anılıyordu. Avrupa’da ise bir İngiliz gezgin aracılığıyla ‘Turkish Deüght’ adıyla 19’uncu yüzyılda tanınmaya başladı.

Daha önceleri bal ya da pekmez ve un bileşimi ile yapılan lokum, 19’uncu yüzyılda ‘kelle şekeri’ olarak bilinen rafine şeker ve özellikle nişastanın bulunup ülkeye getirilmesi sayesinde bugünkü tat ve lezzetine kavuştu. Bu geleneksel ürün, şimdi de girişimcilere fırsat sunuyor. Meşhur Safranbolu Lokumcusu, franchising vererek büyümeyi hedefliyor.

Meşhur Safranbolu Lokumcusu, lokumu Safranbolu tarzı ile yapan butik bir firma. Bu alanda pek çok ilklere imza attı. Tüm ürünler doğal yemişlerle, meyve kurularıyla, boya gerektiren ürünler ise organik gıda boyaları ile üretiliyor. Ürünlerinin içine kimyasal ya da sentetik olan kıvam vericiler, koruyucular koymayan firma, 1996 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.

GİRİŞ BEDELİ ALINMIYOR

Bugün altı şubeyle hizmet veren firmanın franchise’ı olabilirsiniz. Metrekare başı yatırım maliyetinin 100 metrekarelik bir dükkan için ortalama 800 ile bin dolar arasında değiştiğini söyleyen Meşhur Safranbolu Lokumcusu Iş Geliştirme Müdürü Harun Baybaş, kiosk tarzı şubelerde ise bu maliyetin toplam 20 bin dolar olduğunu ifade ediyor.Sürekli franchise ödemesi almadıklarını belirten Baybaş, franchise giriş bedelinin de alınmadığını vurguluyor. Tüm reklam kampanyaları ilgili şubelerle görüşülerek belirleniyor. Genellikle her şubenin kendi ihtiyacına uygun daha verimli olan bölgesel reklam kampanyaları tercih ediliyor ve bu bedel ilgili şubeden alınıyor. Ulusal reklam kampanyalanran bedelinin ise şubelerin aylık cirosunun yüzde 3’ünü aşmadığı ifade ediliyor.

YÜZDE 40 KÂR MARJI

Firmanın eğitim, el kitabı, yer seçimi, bölge koruması, proje, finansman, mal temini gibi konularda destek verdiğini anlatan Baybaş, yatırımcıdan fınansal yatırım dışında en önemli beklentilerinin işinin başında bizzat durması olduğuna dikkat çekiyor. Öncelikli olarak Bursa, İzmir ve Antalya’ya franchising vereceklerini kaydeden Baybaş, şu bilgileri veriyor:

“Lokasyon konusunda çok hassasız. Kiosk, 35 ile 150 m2 arası satış mağazası ve lokum cafe konsepti şeklinde çeşitli mağaza tipleri sunabiliyoruz. Lokum, şekerleme, çikolata gibi ürünleri kapsayan çok geniş bir ürün yelpazemiz mevcut.

Lokum cafe konseptimizde ürün satışı yanında oturma bölümünde cafe hizmeti de verilebiliyor. Ürünler merkezimizde üretiliyor ve firmamız tarafından lojistiği franchise’lara sağlanıyor. “Satış mağazalarında franchise’lara ortalama yüzde 40 kâr marjı sağlanıyor. Lokum cafe konseptinde bu marj yüzde 15 ile 20 arasında artıyor. Yatırımın geri dönüş süresi ise ortalama 18 ile 24 ay arasında.”

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Öncelikli olarak Bursa, İzmir ve Antalya’ya verilecek.

İlk sermaye: 100 metrekarelik bir dükkan için ortalama 800 ile bin dolar arasında değişiyor. Kiosk tarzı şubelerde ise bu maliyet toplam 20 bin dolar.

Ciro hedefi: Lokasyona göre değişiyor. Ancak yatırımın geri dönüş süresi ortalama 18 ile 24 ay arasında.

Kâr marjı: Yüzde 40

Bayilerde aranan özellikler: işinin başında duracak girişimciler aranıyor.

Başvuru için: 0216 44110 82

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir