Girişimcilik Haberleri

Melek Yatırım Almak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler

İkinci melek yatırımı alacak

Henüz kurulmadan melek yatırım alan doktorburada.com sitesi, yeni yılda yeni bir yatırım daha almaya hazırlanıyor. Doktorlardan randevu almaya imkan tanıyan sitenin kurucularından Doğukan Dudaroğlu, yeni yatırımın en az 2-3 milyon dolar olacağını söylüyor.

dogukan dudarogluDoktorburada.com, kişiye uygun zamanda bir doktordan randevu alınabilecek bir platform olarak bir kaç ay önce yayına girdi. Özel sektör doktorlarına hitap eden platform, doktorların hasta randevu işlemlerini kolayca yönetmesini sağlıyor. Mart ayında açılan site, bu alanda bildiğimiz ilk çevrimiçi randevu sistemlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Sitenin kurucuları ise Doğukan Dudaroğlu ile Pelin Anlı Bedirhanoğlu.

Doktorburada.com, daha şirket kurulmadan ilaç ve sağlık sektörünün en önemli markalarının üst düzey yöneticilerinden yatırım aldı. Bu yatırımın miktarı 1 milyon TL idi. Şimdi ise internet tarafında uzman, Türkiye’de aktif olan veya Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünen önemli fonlarla görüşmeye başladıklarını söyleyen Dudaroğlu, “İlk yatırım aldığımız miktar 1 milyon dolar idi. Şimdiki hedefimiz de bunun en az 2-3 katı kadar yatırım almak yönünde” diyor. Dudaroğlu, sorularımıza şöyle yanıt verdi:


Daha site kurulmadan yatırım aldınız. Bu çok da alışık olduğumuz bir durum değil. Bize biraz süreci anlatır mısınız?

İş modelini oluşturmamızı takiben sağlık ve ilaç sektöründe yöneticilik yapan kontaklarımıza danışarak iş modelimiz hakkında görüş almak istedik. Kendileri, halihazırda sağlık sektörünü bilen kişiler olarak bu iş modelini çok beğenerek dok-torburada.com’a yatırım yapmak istediklerini belirttiler. Üç haftada yatırım sürecini tamamladık. Yatırmalarımız arasında Türkiye sağlık ve ilaç sektöründe üst düzey yöneticilik yapan bireysel melek yatırımcılar mevcut.

Yatırım almanızda en büyük etken neydi?

Yatınmcılanmızın tümü sağlık sektörünü yakından tanıyan kişiler. Doktorburada.com’un başında yatırım bankacılığı kökenli olan, girişimci ruhlu ve profesyonel çalışan genç bir ekip var. İyi bir iş modelini bu ekibin başarılı bir şekilde büyüteceğine inandılar. Çok hızlı bir şekilde doktor ağımızı ve üye sayımızı genişlettik. Şimdi ise internet tarafında uzman, Türkiye’de aktif olan veya Türkiye’ye yatırım yapmayı düşünen önemli fonlarla görüşmeye başladık.

Ne kadarlık bir yatırımdan bahsediyoruz?

İlk yatının aldığımız miktar 1 milyon dolar idi. Şimdiki hedefimiz de bunun en az 2-3 katı kadar yatırım almak yönünde.

Sitenin şu anda ulaştığı büyüklük nedir?

Hem trafik olarak hem de kullanıcı sayısı olarak her ay yüzde 100 büyüdüğümüzü söyleyebiliriz.

2014 yılında hedefleriniz neler?

2014 başından itibaren mobil web sayfamız ve mobil uygulamalarımız hazır hale gelecek. Yatırım almamızı takiben kullanıcılanmızın farklı sağlık hizmetlerine de ulaşabilecekleri bir platform haline gelmek istiyoruz. Kısa vadede amacımız, 2 bini aşan doktor sayımızı en az 3 katma çıkarmak ve doktorburada.com kullanıcı sayısının yüzde 100’lerde olan aylık büyüme hızının devam etmesini sağlamak. Türkiye’nin büyük şehirlerinde aktif hale gelmek istiyoruz.

En önemlisi ekip ve iş modeli

Doğukan Dudaroğlu, melek yatırım almak isteyen girişimcilere şunları tavsiye ediyor:“En önemli noktalardan biri iş modelinin çok net olması ve yatırımcılara çok net bir şekilde açıklanması. Diğer bir önemli nokta da ekip. Benzer şekilde, girişimcilerin kendileri ve iş modeli için uygun yatırımcılara gitmesi de bizce çok önemli. Bizler sağlık sektöründe aktif olan bir şirket olarak Türkiye sağlık sektörünü çok iyi bilen, çok değerli üst düzey kişilerle yola çıktık ve bunun çok faydasını gördük.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu