Pazarlama Reklam

McDonald’s Emrahlı Reklam Kampanyası

Tavuk KlasikMcDonald’s yeni ürünü Acılı Tavuk Klasik için sanatçı Emrah ile işbirliği yaptı. Bu işbirliği ile ‘Acıların Çocuğu’ olarak nam yapan Emrah kariyerinde ilk defa bir markanın yüzü olurken McDonald’s Türkiye de yerli bir ünlüyü reklamlarında kullanmış oldu.

Reklam ve ünlü işbirliği için bazısı olumlu, bazısı olumsuz pek çok yorum yapıldı. En çok sorular soru da kuşkusuz “Neden Emrah?” sorusuydu.


Bana göre bu stratejinin altında, son yıllarda doğan yerli fastfood markalarının hızla zincir haline geliyor olması ve artan rekabette McDonald’s’ın yabancı marka algısı nedeniyle olumsuz etkilenmesi yatıyor. Kısacası daha önce Türkiye’ye özel menüleri satışa çıkaran McDonald’s’m yerelleşme adına atılan hamlelerinden biri bu.

Uzun yıllar Leo Burnett’ten hizmet alan ve altı ay önce TBWA İstanbul ile çalışmaya başlayan McDoland’s’ın Pazarlama Direktörü Bora Tanrıkulu da bu düşüncemi doğruluyor.

2015 yılında yabancı marka algısını yok etmek için başka çalışmaların da gündemlerinde olduğunu anlatan Tanrıkulu, ajanslarının 2015 sunumunu yaptığını ve dikkat çekici işlerle yeni yıla gireceklerinin de altını çiziyor.



Altı aylık çalışma sürecinde iki büyük kampanya yaptıklarını söyleyen Tanrıkulu, marka algısı skorlarında bu süre içinde ciddi yükselişler olduğunu belirtiyor.

Ünlü kullanımının etkisinin her zaman yüksek olduğunu vurgulayan Tanrıkulu, bu kampanyadan da iyi geri dönüşler beklediklerini anlatıyor.



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu