Haberler

Mars’ta bir insan kolonisi kurulması

Televizyon eğlence sektörünün liderlerinden olan Hollandalı yapım şirketi Endemol “Mars One” projesiyle Mars’a gidecek ve oraya yerleşecek ilk insanların seçilme sürecini dünya televizyonlarına taşıyacak.


Mars, Dünya hariç tutulursa, Güneş Sistemindeki gezegenler içinde su ve yaşam bulunması en muhtemel gezegen olarak görülüyor. Hollandalı girişimci Bas Lansdorp ve Arno Wielders’ın 2011 yılında başlattığı, kâr amacı gütmeyen ve çok sayıda özel destekçinin toplam 3,5 milyon pound ayırarak birlikte yürüttüğü Mars One projesi, Dünyadan Mars’a yaklaşık 250 gün sürmesi planlanan bir yolculuk sonrasında Mars’ta bir insan kolonisi kurulmasını hedefliyor.

mars

Projeye göre, insanoğlunun Ay’a ayak basmasından sonra bilim dünyasının uzaya olan en büyük yolculuğu, 2023’de yapılacak. Zorlu eğitimlerden geçen 200 bin kişi arasından seçilecek 20 aday, Mars a doğru tek yönlü bir yolculuğa çıkma hakkı kazanacak. Uzayda 55 milyon km yol yaparak yaklaşık 250 gün içinde Marsa inecek olan gönüllüler, insan yaşamı için uygun şartların oluşturulacağı gezegende kalıcı bir yaşam kurma misyonunu üstlenecek. Özel sektör tarafından finanse edilen ve geri dönüşü olmayan bu zorlu yolculuğa “Mars One Görevi” adı veriliyor.

Değişik ülkelerden, her yaştan ve her eğitim seviyesinden insana açık bu projede eğitimlerini tamamlayan adaylardan hangilerinin Marsa gideceğine ekran başındaki seyirciler oylarıyla karar verecek. Katılımcıların bu zorlu yolculuğa ve yaşam koşullarına hazırlanmasını ekrana taşıyacak olan Endemol, ilginç bir televizyon programına imza atacak.

Mars One projesiyle Mars’taki ilk insanlardan biri olmak için başvuran 200 bin kişiden 418’i erkek 287 si kadın olmak üzere toplam 705 aday ikinci aşamaya geçmeyi başardı. Endemol ikinci aşamaya geçmeyi başaran adaylardan üçünün Türk olduğunu açıkladı. Seçilen kişilerin eğitimine 2015 yılında başlanacağı belirtiliyor.Proje kapsamında Mars yüzeyine kalıcı ve güvenilir bir yaşam merkezi kurulacak. İlk insansız uçuş 2018 yılında gerçekleştirilecek. Daha sonraki yıllarda iletişim uyduları, gezgin araçlar ve kargo malzemeleri Marsa gönderilecek.

Dört kişiden oluşan uçuş ekibi 2024 yılından başlayarak her iki senede bir Mars’a gidecek. Sıcaklığın 60 derece civarında olduğu olduğu, oksijen azlığı nedeniyle nefes almanın imkânsız olduğu Mars’tan Dünyaya geri dönme imkânı yok. Katılımcılar kalan ömürleri boyunca 50 metrekarelik yaşam alanlarında yaşayacak. Dışarı çıkmak istediklerinde ise gezegende oksijen olmadığı için uzay kıyafetlerini giymek zorunda kalacaklar.

Her iki senede bir aralarına katılacak kişilerle Mars’a kalıcı olarak yerleşen insan sayısı da zamanla artacak. Eğer proje planlandığı gibi devam edebilirse Dünyanın dışında başka bir gezegende yerleşik hayata geçen bu insanlar tarihin sayfalarındaki yerlerini alacak. Mars One projesi hakkında daha detaylı bilgi için www.mars-one.com adresi ziyaret edilebilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu