Şirket Haberleri

Markayı sahiplenecek yatırımcılara kapımız açık

Markayı sahiplenecek yatırımcılara kapımız açık

1871’de başlayan baklavacılık serüveninde 5. nesil olarak yolumuza Faruk Güllüoğlu markası ile devam ediyoruz.

faruk gulluogluFaruk Güllüoğlu hakkında bilgi alabilir miyiz? Firmanızın dünden bugüne başarılarını neye bağlıyorsunuz?

1871’de başlayan baklavacılık serüvenimizde, asırlık lezzeti daha fazla insana tattırma gayesiyle yola çıktık. Baklavayı Güllüoğlu ailesinin adıyla özdeşleştirdik, ilk başta Güllüoğlu aile markası çatısında ilk mağazamızı açtık. Ancak daha sonra farklılaşmak, edindiğimiz yeni bilgi ve tecrübeleri sektörümüze aktarmak vekendi markamızla ilerlemek adına 1993 yılından itibaren Faruk Güllüoğlu markası ile yolumuza devam etme kararı aldık. İlk şubemizi Azerbaycan Bakü’de açtıktan sonra 1994’de Türkiye’de ilk Bakırköy’de açtığımız şubeyle şubeleşmeye başladık. Sonraki yıllarda istikrarlı şekilde büyümeye devam ettik ve etmekteyiz. Merkezinde “en kaliteli hammadde ve en iyi hizmet”anlayışı-nın yer aldığı 143 yıllık bir geleneği sürdürüyoruz. Başarımızın en önemli kaynağı budur.

Seri üretimde aynı tadı yakalamayı nasıl başarıyorsunuz?

Yüzyılı aşkındır süre gelen usta çırak geleneğini asla bozmuyoruz. Faruk Güllüoğlu olarak her zaman birinci kalitede hammadde kullanarak başta baklava olmak üzere tüm ürünlerimizin imalatını gerçekleştiriyoruz. Yüzde 80’lere varan el üretimimizle merkezi ve taze üretim stratejisini benimsiyoruz. Kendimizi adeta büyük bir mirasın bekçisi gibi hissediyor, imalat ve servis standartlarımızdan hiçbir zaman taviz vermiyoruz. Piyasa fiyatlarının oluşumdaki tüm manipülasyonlara rağmen alım stratejimizin merkezinde her zaman en iyi kalite hammaddeyi başta fıstık olmak üzere satın almak yer alıyor. Özellikle tatlı sektöründe ürünlerin ömürlerini uzatmak, çekici görüntü ve renk vermek için yapay gıdalar veya renklendirici boyalar ile bir takım katkı malzemeleri kullanıldığı hep biz-lerin kulağına geliyor veya gözümüze çarpıyor. Yüzde yüzTürk mirası olan ve bunca zahmet ile üretilen ve bize has el emeği ile yapılan ürünlerimizin gelecekte de var olması için tüketicilerimizden ricamız asla bu tip kamu sağlığını tehdit eden yerlerden alışveriş yapmamaları ve özellikle güvendikleri markalardan gıda alışverişlerini yapmalarıdır.

Ne kadar süredir Franchising veriyorsunuz? Franchising modeliniz nasıl işliyor? Öncelikleriniz neler?2012 yılı sonunda başladığımız Franchising hamlemize bu yıl hız verdik. Şuan itibariyle yurt içinde 43’ı franchise olmak üzere toplamda 52 mağaza, yurtdışında ise 3 mağaza ile hizmet vererek büyümemizi sürdürüyoruz. İstanbul’daki üretim tesisimizin yanı sıra bizim için her biri ayrı değere sahip şu 3 konumda da üretimimiz mevcut; Antalya, Es-tonya ve Bakü. 2014 baklavanın yanı sıra el yapımı çikolata, lokum, ezme gibi birbirinden özel ürünlerimizle tatlı sektörüne damgamızı vurduğumuz bir yıl olarak sürüyor. Franchising ile büyüme’Superbrands’unvanına sahip Faruk Güllüoğlu markasının en sıcak konusu. Elbette büyümede merkez üssümüz İstanbul ve şubelerimizin tamamına yakını İstanbul’da yer alıyor. Şerbetli tatlılar günlük olarak üretilen ve hassas sevk edilmesi gereken ürünler. Bu nedenle tek merkezden günlük sevkiyatla ulaşabileceğimiz yerler bizim için özellikle franchise konusunda fiziki sınırları oluşturuyor. Bu yüzden ilk önceliğimiz İstanbul’da büyümek ve 2014 yılının 2’inci yarısı itibari ile İstanbul çevre illerinde bu büyümeyi devam ettirmek. Ayrıca Antalya’ da bir ara üretim tesisimiz ve 1 pilot şubemiz mevcut. Akdeniz bölgesinde 2015 yılı sonuna kadar 3 tanesi merkez Antalya’da yer almak üzere taze ürünlerimizi götürebileceğimiz bir çemberde toplam 10 mağazayla hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Şuan inşaatları devam eden projelerimiz ile Çok yakında Antalya’da mağaza sayımızı 3’e yükselteceğiz. Antalya yapılanmamızın ardından iç Anadolu ve Ege bölgelerine de franchising kanalı ile gitmek için adımlar atacağız. Bu bölgelerden ciddi franchise başvurusu alıyoruz. Buralara kaliteli hizmet götürmek için çalışmalarımızı yapıyoruz 2015 2. yarısında bu bölgelerde bir yapılanma içerisinde olmayı planlıyoruz.Yurtdışı hedeflerimizden bahsedecek olursak öncelikle faaliyet gösterdiğimiz Azerbaycan’da operasyonumuzu geliştirmeyi sonrasında ise Avrupa ve Ortadoğu’dan gelen talepleri değerlendirerek yolumuza Master Franchising ile devam etmeyi planlıyoruz.

Franchise sisteminin girişimciler açısından avantajları nelerdir?

50 m2 ila bin m2 arası değişen mağaza kon-septlerimiz bulunmakta. Her ne kadar bu fark yatırım maliyetlerimizi ciddi yönde et-kilese defranchise yatırımının minimum 400 binTL’den başladığını ifade edebiliriz. Bu anahtar teslim dediğimiz modelin yatırım maliyetidir. Franchise adaylarımıza alternatif bir yatırım olanağı da sunuyoruz, iki ayrı markamız var, Faruk Güllüoğlu Geleneksel ve Faruk Güllüoğlu İstanbul. Faruk Güllüoğlu çatısı altında tam 550 kalem ürün ile müşterilerimize hizmet sunuyoruz. En geleneksel ürünümüz baklavadan Türkiye’nin vazgeçilmez tatlarından olan lokum, helva, reçel ve böreğe kadar her türlü damak tadına hitap eden ürün gamımız mevcut. Ayrıca pasta, ezme, çikolata gibi özel uzmanlık gerektiren birçok ürünü yetişmiş ustalarımızın emeğiyle müşterilerimize sunuyoruz. Elbette markamıza yatırım yapanlara belli cirolarda hatırı sayılır bir kar marjı da vadediyoruz. Yatırımcıların birbirinden çok farklı iş kollarında faaliyet göstermemesi ve Faruk Güllüoğlu mağazacılığına salt bir yatırım aracı gözüyle bakmaması en büyük beklentimiz. Elini taşın altına sokacak kadar markayı sahiplenmeleri başvurularda adayları bir adım öne geçirecek unsurların başında yer alıyor. Bu geleneği devam ettirecek ve sahiplenecek profildeki adayları kapımızı çalabilirler. Adaylar franchise başvurularını franchise@gulluoglu.com.tr adresine yapabilirler.

Faruk Güllüoğlu’nun Türkiye’deki ve dünyadaki gelecek hedefleri nelerdir?

1871 ‘de başlayan baklavacılık serüveninde 5. nesil olarak yolumuza Faruk Güllüoğlu markası ile devam ediyoruz. Hem yurt içinde hem de yurt dışında büyümeye devam edeceğiz. Hem franchiselar hem de kendi işletmelerimiz ile yurtiçi ve ihracat pazarlarındaki pazar payımızı artırarak, 2013 yılında 2012’ye göre %55’lik bir büyüme gerçekleştirdik. 2014 yılı sonuna kadar franchise mağaza şubemizi 60 adede, toplam şube sayımızı ise 70’e çıkarmayı hedefliyoruz. Büyümenin yanısıra ürün gamımıza yepyeni tatlı, baklava ve patisserie ürünleri katarak sektörümüzde fark yaratmayı da sürdürüyor olacağız. Geçen yıl 1 ‘i baklava olmak üzere 53 yeni ürün çıkardık. 10’dan fazla patisserie ürünümüzünde geliştirme yaptık. Bu yıl 2 yeni ürün çıkardık ve geliştirme çalışmalarımız da devam ediyor. Pasta grubumuzda yenileme yapmaktayız. Hem kendimizi geliştiriyor hem pazarı büyütüyor hem de bu minvalde ci-rosal ve üretimsel olarak büyümeyi hedefliyoruz. Geçen yıl bin 200 ton yani bir milyon 200 bin kg’lık baklava satış gerçekleştirirken bu yılki hedefimiz 2 milyon kg’lık bir satış performansı. Bunun yanı sıra yüzde 50’ye varan bir oranda satış grafiğimizi artırmayı ve 2014 yılını 100 milyon TL’yi aşan bir ciro ile kapatmayı öngörüyoruz. Bütün bunları yapmak için yurtiçi şube sayımızı artırmanın yanı sıra ihracatımızıda artırmak ana hedeflerimizden. Elbette yurtdışı franchise başvurularımda büyük titizlikle inceliyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu