Haberler

Madencilerden çevre vurgusu

madenciler cevreTürkiye’yi yasa boğan Soma maden faciasının ardından, CNR Natural Stone madencilerin buluşma noktası oldu. Sektör, madencilikte önemli uygulamalara hazırlanıyor. Çevreci madencilik için kollarını sıvayan sektör, çalışmalara Natural Stone Fuarı’nda start verdi.

Fuarda standlarını birleştiren İstanbul Maden ihracatçıları Birliği ile Ege Maden ihracatçıları Birliği, artık tüm sektörün bir bütün olarak hareket edeceğini gösterdi.


Natural Stone Fuarı’na katılan tüm ziyaretçilere çam fidesi dağıtıldı ve ağaç dikme konusuna dikkat çekildi. İstanbul Maden ihracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaoğlu, ihracat fuarı Natural Stone’dan başlayarak, sektörün çevreci madenciliği hayata geçireceklerini söyledi. Kamuoyunda madencinin çevre katliamcısı gibi göründüğüne dikkat çeken Kahyaoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye çapında 150 tane ocağın kayıtlarını aldık. Bu kayıtlardan ocakların yanlışlarını tespit edeceğiz. Madencilerimizi yanlış giden hususlar konusunda uyaracağız. Madencilerimize bol bol fideler göndereceğiz. Bir ağaç bir ömür demek. Bunu diken madenci kendini çevreci olarak ispatlayacak.”

Türkiye’deki yasaların madenciler üzerinde baskı oluşturduğuna da dikkat çeken Kahyaoğlu, “Madenciler için ortaya konan hızlı yasalar sektörün ihracatının önünü kesecek” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu