Şirket Haberleri

LC Waikiki Yurtdışında 100. Mağazasını Açtı

LC Waikiki, geçen hafta Bosna Hersek/Mostar’da açtığı mağazası ile yurtdışında beş yıl içinde 100 mağazaya ulaştı. 2014 sonunda 6 milyar TL ciro hedefleyen grubun yurtdışı ciro hedefi ise 560 milyon dolar. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkam Vahap Küçük, “2023’te Avrupa’nın en başarıh üç markası arasmda olmak istiyoruz. Avrupa’da organik ve inorganik büyüyebiliriz” diyor.


Yarattığı iş hacmi ile Türkiye’nin açık ara en önemli giyim markası olan LC Waikiki, yurtdışındaki 100’üncü mağazasını geçen hafta Bosna Hersek’in Mostar kentinde açtı, ilk yurtdışı mağazasını 2009’da Romanya’da kuran LC Waikiki’nin, dünyanın 22 ayn ülkesinde 69 şehirde sürdürdüğü faaliyetleri 560 milyon dolarlık iş hacmine ulaşıyor.

LC Waikiki

2014’te yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerinden 6 milyar TL ciro hedefleyen LC Waikiki, yıl sonuna kadar yapacağı 20 yurtdışı mağaza için 30 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirecek.

2023 yılına kadar Avrupa’nın en başarılı üç markası arasında yer almayı planlayan grubun, aynı tarihe kadarki yatırım programı ise yurtiçin-de 500, yurtdışmda ise bin mağazaya ulaşmak. Şirketin yeni dönemde üzerinde ağırlıklı duracağı büyük pazarlar arasında Tunus, Cezayir, Nijerya gibi Afrika ülkelerinin yanı sıra Çin, Hindistan ve Endonezya da var.

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, “2023’te 10 milyar dolar ciro eşiğini aşmak istiyoruz. Bunun yüzde 25’ini yakaladık ama daha çok yolumuz var. Bu yüzden daha hızlı koşmak zorundayız” diyor.

İÇ PAZARDA AÇIK ARA LİDER

Küçük, Kısacık ve Dizdar aileleriyle Fransız George Amoua (yüzde 6,7 payı var) ortaklığı ile faaliyet yürüten LC Waikiki Mağazacılık Hiz-metleri’nin Türkiye’de 72 şehirde 387 mağazası bulunuyor. Bu yılı 520 mağaza ile kapatmayı hedefleyen şirketin mağazalarına haftada 12 milyon ziyaretçi geliyor.Şirketin yatırımlarına dönük önemli bir stratejisi bulunuyor. Mağaza yatırımlarında finans kuruluşlarından kredi kullanmama prensibinden hareket eden LC Waikiki, yatırım bedellerini özkaynaklarından karşılıyor. Vahap Küçük, bu noktada, “Şimdiye kadar hep özkaynaklarımızla büyüdük. Bir ülkede ilk 4-5 mağazayı kendimiz açıyoruz, daha sonra bu mağazalarım kazandıklarıyla yatırım yapar hale geliyoruz. Avrupa pazarında ileride organik olduğu kadar inorganik olarak da yatırımlar yapabiliriz” diyor.

TAHA, İHRACATLA BÜYÜYOR

Küçük, Kısacık ve Dizdar ailelerinin ortaklığı ile kurulan Taha Holding de grubun sanayideki gücünü oluşturuyor. Taha Holding’in Malatya, Safranbolu ve Adapazarı ile Mısır’da (örme ve boya) toplam dokuz sanayi tesisi var. LC VVaikiki, kardeş holding Taha’dan sanılanın aksine ihtiyacının yalnızca yüzde 5’i kadar ürün alıyor. Bu durum da şirketin prensiplerinden biri. Ağırlıklı olarak yurtiçi ve yurtdışmda sayısı bine yaklaşan tedarikçi ile çalışmayı yeğleyen LC VVaikiki, fiyat tuttuğu takdirde Taha’dan mal alımı yapıyor. Geçen yıl 200 milyon dolar olan cirosunu bu yıl 220 milyon dolara çıkaracak olan Taha Holding’in 2014 ihracat rakamı ise 160 milyon dolar olarak öngörüldü. LC VVaikiki’nin toplam çalışan sayısı 22 bin 500 kişiyi bulurken, Taha Holding’te ise 3 bin 750 kişi çalışıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu