Şirket Haberleri

Kurumsal TV’yle yurtdışına açılacak

Akbank’tan Mc Donalds’a kadar pek çok şirketin kendi Digital Sıgnage yani kurumsal TV sistemim kuran Sistem 9 Medya, şimdi de yurtdışına açılıyor. Şirketin hedefi Avrupa’dan başlayıp dünyaya yayılmak.


AVM’de, metroda, kuaförde veya banka şubesinde… Gittiğimiz pek çok yerde etrafımız ekranlarla dolu. Beklerken gözümüzün takıldığı bu ekranların arkasında kocaman bir sektör var. Reklamların enteresan bilgilerin ve haberlerin yer aldığı bu ekranlar kapalı devre yayın yani  yaygın adıyla kurumsal TV Pazarını oluşturuyor.

Bu pazarın en önemli oyuncularından biri olan Sistem 9 Medya da 2005’in mayıs ayında A Plus kitleye hitap eden kuaför salonlarında yayın yapan bir dijital reklam mecrası ağı oluşturup bu noktalardan reklam geliri elde etmek amacıyla kuruldu. Amaçlarının sisteme üye olan salonlarda her aynanın arasına konumlandırılan binlerce ekran ile hedef müşterilere direkt ulaşan bir reklam mecrası ortaya çıkarmak olduğunu söyleyen Sistem 9 Medya Genel Müdür Yardımcısı Harun R. Akol, “Başlangıçta sadece marka salonlar hedeflense de ilerleyen zamanlarda Türkiye’nin her yerinden salonlar sisteme üye olmak istedi. Hızla artan üye sayısı şirketin gelişimine katkı sağladı” diyor.

sistem 9 medya

Bu süreçte indoor yayıncılık hizmetinde ve yönetiminde uzmanlaşan Sistem 9 Medya, yüzde 100 şirkete ait bir yazılım olan CNet’i de dünya standartlarına uyumlu bir hale getirdi. Bu mecra Sistem 9 Medya’nın ilerleyen yıllarda Türkiye pazarına farklı bir hizmet yani kurumsal TV sunması için bir basamak oldu. Firmalar bu sistemden ilham alarak kendi bünyelerinde, şubelerinde, bayilerinde kurumsal TV’lerini hayata geçirmek amacıyla Sistem 9 Medya’yla anlaşmaya başladı. Harun R. Akol, 2007 yılı başında ilk müşteriyle başlayan bu yolculuğun 2014 yılı itibariyle firmanın en fazla talep alan hizmet kalemini oluşturacak kadar büyüdüğünü söylüyor.

80 şirketle çalışıyor

Sistem 9 Medya şu anda 80’in üzerinde şirkete kurumsal TV hizmeti veriyor. Bu 80 şirketin, 12 binin üzerinde ekranını onlar için yönettiklerini söyleyen Akol, “Bu rakam Avrupa’da bile eşine rastlanamayacak bir adet. Her gün milyonlarca tüketici ve şirket çalışanları yapılan bu kurumsal yayınları takip ediyor.2014 yılı içerisinde hedefimiz hizmet verdiğimiz müşteri sayısını 100’ün üzerine çıkarmak ve binlerce ekranı daha ekleyerek şirketler için yönetmek” diyor.

Sistem 9 Medya yurtdışına açılmış durumda. Şu anda Türkiye’den bir markanın yurtdışında bulunan şubelerinde CNet yazılımını kullanılıyor. Belçika, Hollanda, Almanya, Mısır ve KKTC’ye açılan şirketin hedefi Avrupa pazarı başta olmak üzere tüm dünyada teknolojisiyle tercih edilen bir marka haline gelmek.

Dijital menüler geliyor

Kurumsal TV’ler pek çok sektörde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Sistemin en önemli farkı; yayınların tek merkezden yönetilen bir teknolojiyle istenilen noktada bulunan ekranlara, istenilen içerik akışında gönderebilmesi. Üstelik bunu yaparken kurumsal iç iletişim ve müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşıyabilmek mümkün. Sistem kurumsal kimliği tamamlayıcı olduğu gibi, aynı zamanda afiş, matbaa, uygulama gibi değişmeyen maliyetleri de ortadan kaldırıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi şehirde bulunursa bulunsun, binaların istediğiniz katlarında ya da odalarında bulunsun, her ekran şirketin yönetiminizde oluyor.Şirket, kurumsal TV sistemleri hizmetini gerek yazılım, gerekse içerik yönetimi olarak geliştirmeye devam ederken farklı projelere de imza atıyor. 2013’ün ikinci yarısı ile birlikte gıda sektörüne dijital menuboard (menü ekranı) ürünlerini sunmaya başlayan şirket, bu ürünün 2014 yılı içinde ivme kazanmasını bekliyor. Diğer yandan interaktif uygulamaları içinde barındıran dokun-matik ekranlar ve istenilen projelere özel hazırlanan yazılımlar ile videowall ekran sistemleri, otomasyon görüntüleme sistemleri ve holografik görüntüleme sistemleri de 2014 yılı ürün yelpazesi içinde yer alacak.

Kiralama modelini getirdi

Bu sistemin ücreti ise yapılacak keşif sonrası belirlenebiliyor. Projenin detayına göre de bütçe kendini ortaya çıkarıyor. Ücret, ön keşif ve müşteri taleplerinin alınmasının ardından belirlenen donanım, kurulum, yayın içerik ile uzaktan erişim ekran yönetimi ve lisans bedellerinden oluşuyor.

Sistem 9 Medya kurumsal TV sistemlerini kullanmak isteyen KOBİ’lere ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla kiralama sistemi geliştirdi. Bazı şirketlerin ödemede zorluk çektikleri için erteleme yoluna gittiklerini söyleyen Harun Akol, “Pazardaki bu zorluğu ortadan kaldırarak sektörün büyümesini gerçekleştirmek ve ulaşabileceğimiz farklı pazarlar için kolaylık sağlamalıydık. Biz de kiralama modelini geliştirdik. Bu sistem bütçelerin planlamalarının üç yıl gibi bir süreye yayılarak ödenmesine olanak sağlıyor” diyor.

Sistem 9 Medya’mn kendi geliştirdiği yazılım 2012 yılında Amerika’da “Las Vegas APEX” ödüllerinde en iyi sistem kurulumu ve en iyi içerik dallarında iki dünya üçüncülüğü kazandı. Ayrıca İngiltere’de düzenlenen Digital Signage 2013 Awards – Tlıe Doohdas ödüllerinde de farklı iki ayrı kategoride dünya birincisi oldu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu