Pazartesi , Aralık 11 2017
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Küresel Isınmayla Mücadele Hedefi

Küresel Isınmayla Mücadele HedefiSöz konusu hedef 2009’da yapılan ve yaygın adıyla Kopenhag Zirvesi olarak bilinen bir Birleşmiş Milletler (BM) konferansında belirlenmişti.

Mevcut hedefin değerlendirildiği bir BM çalışmasında görev alan ABD’li akademisyen Petra Tschakert 2°C yerine 1,5°C’lik bir hedef önerdi. Tschakert, Climate Changes Responses’ta yayımlanan makalesinde, eğer istediğimiz deniz seviyesinde bir metreden daha az bir yükselme, mercan resiflerinin korunması ve kutuplarda yazları bir miktar buzun bulunmasını sağlamaksa, bu daha düşük sınırın gerekli olduğunu belirtiyor.

Küresel IsınmaGeçtiğimiz Aralık’ta Peru’nun Lima kentinde düzenlenen, yine BM’nin “2°C hedefi”ni değerlendirme çalışması kapsamındaki konferanstan Tschakert’in önerisine büyük destek geldi. Konferansta bir rapor sunan araştırmacı Hans-Otto Pörtner bazı canlı türlerinin 2°C’lik sıcaklık değişimin hızına ayak uydurabileceğini ancak çoğu canlının 1,5 °C’lik bir değişimde farklı bir yere göç etmek zorunda kalacağını belirtiyor. Öte yandan pek çok kişi, zaten 0,85 °C’lik bir ısınma gerçekleşmişken 1,5 °C’lik hedefin imkânsız olduğunu düşünüyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Bilgisayar pazarı ve notebook segmentinin yükselişi

Bilgisayar pazarı yıllar içinde büyük bir dönüşümden geçti. Farklı segmentlerin dahil olduğu, boyutların giderek küçülüp …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir