Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Küresel Isınmayla Mücadele Hedefi

Küresel Isınmayla Mücadele HedefiSöz konusu hedef 2009’da yapılan ve yaygın adıyla Kopenhag Zirvesi olarak bilinen bir Birleşmiş Milletler (BM) konferansında belirlenmişti.

Mevcut hedefin değerlendirildiği bir BM çalışmasında görev alan ABD’li akademisyen Petra Tschakert 2°C yerine 1,5°C’lik bir hedef önerdi. Tschakert, Climate Changes Responses’ta yayımlanan makalesinde, eğer istediğimiz deniz seviyesinde bir metreden daha az bir yükselme, mercan resiflerinin korunması ve kutuplarda yazları bir miktar buzun bulunmasını sağlamaksa, bu daha düşük sınırın gerekli olduğunu belirtiyor.

Küresel Isınma
Geçtiğimiz Aralık’ta Peru’nun Lima kentinde düzenlenen, yine BM’nin “2°C hedefi”ni değerlendirme çalışması kapsamındaki konferanstan Tschakert’in önerisine büyük destek geldi. Konferansta bir rapor sunan araştırmacı Hans-Otto Pörtner bazı canlı türlerinin 2°C’lik sıcaklık değişimin hızına ayak uydurabileceğini ancak çoğu canlının 1,5 °C’lik bir değişimde farklı bir yere göç etmek zorunda kalacağını belirtiyor. Öte yandan pek çok kişi, zaten 0,85 °C’lik bir ısınma gerçekleşmişken 1,5 °C’lik hedefin imkânsız olduğunu düşünüyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Deprem habercisi internet

Dünyanın dört bir yanına yayılmış fiber optik internet kabloları alışıldık fonksiyonlarından çok farklı bir işte …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir