Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Kuraklık tarımda etkisini gösteriyor

Türkiye istatistik Kurumu (TÜÎK), bitkisel üretimde ilk tahmin sonuçlarını geçen hafta yayınladı. Bu sonuçlar kış aylarında başlayan kuraklığın etkisini yansıtıyor. İlk tahmin sonuçlarına göre, bu yıl bitkisel üretim toplamı 108 milyon ton olacak. Bu miktar geçen yılki bitkisel üretimin yüzde 3,2 altında kalıyor. Geçen yıl bitkisel üretim toplamı 111,6 milyon tonu bulmuştu.

Kuraklık

İlk tahminlere bakılırsa, bitkisel üretimdeki düşüş büyük ölçüde tahıl rekoltesinin düşmesinden kaynaklanacak. Bu yıl tahıl rekoltesinde beklenen düşüş yüzde 10,1’i buluyor. Meyve üretiminde de yüzde 4,5’lik düşüş bekleniyor. Patates, tütün, şeker pancarı gibi ürünleri içeren tarla ürünleriyle sebzelerde ise bir miktar üretim artışı beklentisi var.

Ancak bu ürünlerin üretimindeki artış bitkisel üretimdeki düşüşü engelleyemiyor.

Bitkisel üretim tarımsal üretimin en önemli bileşenini oluşturuyor. Bu nedenle bu yıl bitkisel üretimde gerçekten düşüş olursa tarımsal üretimde de düşüş görebiliriz. Oysa tarımsal üretimde altı yıldır üst üste artış vardı ve bu açıdan 1955-60 arasında kırılan rekoru daha yeni egale etmiştik. Böyle giderse bu yıl bu rekoru kırmamız mümkün olmayacak.Bu arada bitkisel üretime ilişkin ikinci tahmin sonuçlarının ekim ayında, üçüncü ve kesin tahmin sonuçlarının da aralık ayının sonlarında yayınlanacağım belirtelim.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu