Perşembe , Kasım 15 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Kuantum Bilgisayar Kodu

Kuantum Bilgisayar KoduAvustralyalı araştırmacılar silikon bir mikroçipe kuantum kodunun yazılabileceğini ve manipüle edilebileceğini ilk kez gösterdi. Araştırmacılar iki “kuantum bit”i kuantum dolanıklığı kullanarak ilintileyip şimdiye kadarki en yüksek hassasiyetle kaydetti. Bu geleceğin kuantum bilgisayarları için önemli bir ilk adım olabilir.

Kuantum Bilgisayar Kodu
Günümüzde kullandığımız bilgisayarlardaki “bit”ler sadece “1” veya “0” durumunu alabilir. Bugün kullanılan tüm karmaşık programlar sadece bu “1” veya “0” tabanlı elektroniğe dayanıyor. Diğer taraftan”kuantum bit”ler “1” ve “0” durumlarının süperpozisyonu olarak aynı zamanda hem “0” hem de “1” durumunda olabilir. Bu da çok daha farklı ve güçlü programlama dillerinin ve algoritmaların kullanmasının önünü açabilir. Şimdiye kadar “kuantum bit”ler için pek çok malzeme önerildi. Fakat Avustralya’da bulunan New South Wales Üniversitesi’nden Prof. Andrea Morello liderliğindeki grup Nature Nanotechnolog/de yayımlanan çalışmalarında ilk kez günümüz elektroniklerinin malzemesi silikonu kullandı. Silikon bir mikroçip içine yerleştirilmiş bir fosfor atomu çekirdeğini ve bir elektronu kuantum dolanıklıkla ilintileyerek klasik elektroniklerde mümkün olmayan “kuantum bit”leri atom ve elektrondan oluşan sisteme “yazdılar”. Grubun amacı daha fazla parçacığı ilintileyerek daha karmaşık “kuantum bit”lere erişebilmek.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

www.myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Drone’dan daha fazlası

Drone’lar (İHA-insansız hava aracı) bazı durumlarda güvenlik gerekçesiyle yasaklanıyor. Ancak drone’lar havada hızlıca hareket ederek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir