Şirket Haberleri

Konya Şeker et işine girdi

Sadece kristal şeker üretirken sekiz yılda faaliyet gösterdiği sektör sayısını hızla geliştiren Konya Şeker’in en iddialı olduğu sektör gıda. Ürün gamına çikolata, şeker ve şekerli mamulleri ekleyen şirket şimdi de et işine soyundu. Şarküteri, donuk ürün ve tane işlenmiş ürünler bu ay piyasaya sunulacak.

konya seker

Konya Şeker, hızlı büyümesi kadar yeni girdiği iş alanlarıyla da dikkati çeken şirketlerden biri. Geçen yıl cirosu 1,4 milyar liraya ulaşan şirket bugün beş ana sektörde faaliyet gösteriyor. 2014 yılında özellikle gıda sektörü büyüme gösterilecek alan olarak belirlenmiş durumda. Şirket, bu çerçevede et işine de girmeye hazırlanıyor. Nisan ayında et ve et ürünleri tesisini faaliyete geçirecek olan şirket, şarküteri, donuk ürün ve tane işlenmiş ürünleri yakında satış noktalarına sunacak. Marka belli olsa da lansmana kadar sır gibi saklanıyor. Ancak aldığımız bilgilere göre, bu alana oldukça iddialı girme hazırlığı yapılıyor.


Tamamını öz kaynaklanyla yaptığı yatırımlarla, bazıları dünya ölçeğinde olmak üzere toplam 31 üretim tesisi bulunan Konya Şeker, 2000’li yılların başında tek faaliyet alanı olan kristal şeker üretiminin yanına hızla yeni sektörler ekledi. Son sekiz yılda şekerli mamullerden dondurulmuş gıdaya, tohumdan organik gübreye, yemden hayvancılığa, enerjiden damla sulamaya, PVC’den çuvala kadar uzanan yelpazede yeni ürünler üretmeye başladı. Son bir yılda ise enerji, tarım ve gıda sektöründe önemli hamleler yaptı.

350 MİLYON LİRA YATIRDI

Dünyanın tek kampüs içinde en büyük üretim kapasitesine sahip EtSüt Entegre Gıda Kompleksinin ilk ünitesi olan süt ve süt ürünleri üretim tesisini 2013 yılında üretime açan şirket, et ve et ürünleri tesisinde Şubat 2014’te deneme üretimine başladı.Bu tesis, et bölümünün de nisan ayında devreye girmesiyle bin 500’ü üretimde, 500’ü satışta olmak üzere 2 bin kişiye doğnıdan istihdam sağlayacak. Günlük bin 200 büyük, 3 bin küçükbaş işleme kapasitesine sahip Konya Şeker Et ve Et Ürünleri Tesisi faaliyete geçtiğinde, 120 ton şarküteri ürünü, 25 ton donuk ürün, 20 ton işlenmiş taze et ürünü ve 75 ton değerli et üretimi gerçekleştirilecek. Bu kapasitesiyle Türkiye’nin taze et tüketiminin yüzde 15’ini tek başına karşılayabilmeyi hedefleyen Konya Şeker’in et ve sütteki toplam yatırım tutarı ise 350 milyon TL olacak.

Gıdada çok iddialı

2013 yılında Konya Şeker özellikle çikolata, şeker ve şekerli mamullerde makas değiştirdi. Gofret ve çikolatalı gofret üretimine başlayan şirket, unlu mamuller, bisküvi ve kek üretimine yönelik deneme üretimlerini de tamamladı. 2012’de 340 olan ürün çeşitini 2013 yılında 530’a ulaştırarak ürün gamını genişletti. Aynı dönemde pazar payını 2’ye katladı. Ardından patates nişastası fabrikasını tamamlayarak 2013 yılında üretime başladı. Konya Şeker’in kurduğu patates nişastası fabrikası Türkiye’nin ihtiyacının tamamına karşılık gelen yıllık 30 bin tonluk ithalatın yerli üretimle karşılanmasını ve her yıl yurtdışına ödenen yaklaşık 45 milyon dolarlık dövizin tasarruf edilmesini hedefliyor. Şirketin gıda sektöründe önemsediği bir diğer iş ise ham yağ üretimi. 2012 yılında sınırlı kapasiteyle ilk üretimini yapan tesis 2013 yılında yüzde 100 kapasite ile üretim yaptı ve hiç ithal ürün kullanmadan tamamı yerli üreticiden temin edilen 110 bin ton ayçiçeğini işledi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu