Şirket Haberleri

Koleksiyon’da yeni hedef ABD

Toplam 30 mağazası olan Koleksiyon, 2015’te yurtiçinde Anadolu’da büyürken yurtdışmda da ABD, Azerbaycan, Dubai, Kuveyt, Bahreyn ve Umman’da mağazalar açacak. Bu yıl 150 milyon lira ciro hedeflediklerini söyleyen şirketin ikinci kuşak temsilcisi Koray Malhan, “Önümüzdeki dönemde üretimi İran, Rusya gibi ülkelere taşuna planlanınız da var” diyor.

farukTemelleri 1972 yılında mimar Faruk Malhan tarafından atılan Koleksiyon, bugün ev ve ofis mobilyası sektörünün önde gelen markalarından biri. Tekirdağ’da 80 bin metrekarelik üretim tesisinde yılda 4 bin adet kanepe-koltuk, 4 bin 300 adet sehpa, 50 bin adet sandalye, 15 bin adet masa, 13 bin adet dolap üretimi gerçekleştiren şirket, 2015’te üretimde yüzde 15’lik artış planlıyor. Koleksiyon’un üretiminin yüzde 70’ini ofis, yüzde 30’unu ev mobilyası oluşturuyor. Ürün gamında mobilyanın yanı sıra cam, seramik, halı, aydınlatma gibi ürünler de bulunuyor.

HEDEFTEKİ 6 ÜLKE

Koleksiyon, son dönemde mağa-zalaşma atağına kalkmış durumda. Bu atak 2015’te de sürecek. Mağazalaşma girişimlerini yurtdışı ağırlık sürdürdüklerini söyleyen şirketin ikinci kuşak temsilcisi Koray Malhan, “Geçtiğimiz yıl yurtdışmda sekiz mağaza açtık. Bu yıl da hız kesmeden devam edeceğiz. İlk hedefimiz ise ABD” diye konuşuyor.


Şirket bu yıl ABD yanında Azerbaycan, Dubai, Kuveyt, Bahreyn ve Umman ile birlikte altı mağaza açmayı hedefliyor. Mağazalaşma atağı yurtiçinde de sürecek. İstanbul’da Avrupa Yakası’nda iki mağaza açılması planlanıyor. Anadolu’da da Mersin, Diyarbakır, Konya, Eskişehir, Denizli ve Bursa’da mağazalar açılacak.

TURQUALITY ETKİSİ

ilk yurtdışı mağazalarını 2002 yılında Paris’te hizmete soktuklarını dile getiren Koray Malhan, şöyle devam ediyor: “2002 yılında başlayan yurtdışı mağazalaşma adımlarımız zaman içinde artış gösterdi. 2012 yılında Turquality kapsamına alındık ve bu süreç daha da hızlandı diyebilirim. O yıl destekle birlikte Londra mağazamız devreye girdi. Turquality’nin markamızın dünyada yayılmasında çok etkisi olduğunu söyleyebilirim.”

Toplam 750 kişiye istihdam sağlayan şirket aynca Fransa’dan İsviçre’ye kadar 40’a yakın tasarımcı ile çalışıyor.Her ürünün hangi tasarımcının elinden çıktığı biliniyor. Toyata’dan sahibinden.com’a, tş Bankası’ndan Piri Reis Üniversitesi’ne kadar farklı sektörlerden birçok projede Koleksiyon ürünleri yer alıyor. Şirketin işlerinin ağırlığını da bu kurumsal şirket projeleri oluşturuyor.

Koleksiyon’un geçen yılki cirosu 130 milyon lira. 2015’te ise yüzde 15’lik büyüme ile 150 milyon lira ciro hedefleniyor. 2015’te Norveç, Finlandiya, İsveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerine açılmayı da planladıklarını dile getiren Koray Malhan, “2015’te yurtdışmda farklı coğrafyalarda büyüme hedefimiz var. Almanya odaklandığımız pazarlardan biri. Çünkü Almanya’da her şehir bir merkez. O nedenle orada her şehirde olmak istiyoruz” diyor.

Koleksiyon, önümüzdeki dönemde perakendeye ağırlık verecek. Mağazalaşma dışında yurtdışmda Harrods, Habitat gibi büyük mağazalara ürün sokmayı da hedefleyen şirket, marka satın almalarına da sıcak bakıyor. Son dönemde AvusturyalI ve Italyan iki firma için böyle bir fikirleri olduğundan ancak son anda vazgeçtiklerinden bahseden Malhan, şöyle devam ediyor: “Önümüzdeki dönemde fırsatlara bakacağız. Uygun bulduğumuz yabancı markaları satın alabiliriz. Ayrıca Tekirdağ’daki 20 yıllık tesisimizi yenilemeye gideceğiz. Bunun yanında üretimi Iran, Rusya gibi yakın coğrafyaya kaydırmak ve üretimi oradan dağıtmak ya da satış merkezini yurtdışına taşıyıp satışımızı büyütmek gibi planlarımız da var”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu