Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Kapasite kullanımı yeniden düşüşte

İmalat sanayi kapasite kullanım oranı mayıs ayında yüzde 74,4 olarak gerçekleşti. Bu oran geçen yılın aynı ayındaki kapasite kullanım oranının 0,4 puan altında kalıyor. Kapasite kullanım oranı geçen yılın mayıs ayından bu yana yıllık bazda artış gösteriyordu. Tam 12 ay süren bu yükselişten sonra yeniden düşüş yaşandı.

Kapasite kullanımı

Mevsimsel düzeltilmiş veriler, mayıs ayındaki kapasite kullanım oranının önceki aya göre de 0,5 puan düştüğünü gösteriyor. Mevsimsel düzeltilmiş verilerde ilk üç ayda düşüş yaşanmış ama nisan ayında bir toparlanma görülmüştü. Şimdi nisan ayındaki bu toparlanmanın geçici olduğu anlaşılıyor. Hatırlarsanız geçen ay bu sayfalarda nisan ayındaki toparlanmanın devamı konusunda şüpheli olduğumuzu yazmıştık.


17 Aralık’taki büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun getirdiği siyasi belirsizlik nedeniyle yeni yıla iç talepte bir düşüşle girmiştik. Bu düşüş sanayi üretimini de olumsuz etkilemişti. Fakat geçen yılın aynı döneminde sanayi üretiminin normalin çok altında olmasının getirdiği “baz etkisi” sayesinde, ilk çeyrekte yıllık bazda ciddi bir üretim aıtışı yaşanmıştı. Mayıs ayı kapasite kullanım oranı verileri, bu baz etkisinin artık ortadan kalkmakta olduğunu gösteriyor. Haziran ayında da benzer bir durum ortaya çıkarsa, ikinci çeyrekte sanayi üretimindeki yıllık artışta önemli bir yavaşlama görebiliriz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu