Girişimcilik Haberleri

Kadın Girişimcinin Kurduğu Annelutfen.com 5 Milyon TL Yatırım Aldı

Roys Güreli, 2011’de kurduğu anne bebek ürünleri sitesi Annelutfen.com ile pazarda önemli bir oyuncu haline geldi. Site, geçen yıl Fransız Ventech Capital’in de aralarında bulunduğu 47 kişilik yatırımcı grubundan toplam 5 milyon TL yatırım aldı. Yatırımın ardından büyümesine hız veren site, 2015’te ev kozmetiği, kadın bakım ürünleri gibi farklı ürün gruplarına girmeyi planlıyor.


Bebek ürünleri pazarının 12 milyar TL’lik büyüklüğe ulaştığı tahmin ediliyor. Yılda 1,4 milyon bebek doğuyor ve ailelerin ortalama harcamaları bin 750 TL. Pazar her yıl yaklaşık yüzde 10 büyüyor. Bu pazarın Türkiye’de e-ticaret penetrasyonu oranı ise yüzde 1,5 ve 2017’ye kadar bu oranın 7 kat büyümesi bekleniyor. 100 milyon TL’lik online bebek ürünleri pazarının büyüklüğünün dört yıl içerisinde 1,4 milyar TL’ye çıkması bekleniyor.

annelutfen

Elbette bu rakamlar bebek ürünleri pazarını e-ticaretin en cazip yatırım alanlarından biri haline getiriyor. Bu potansiyeli fark ederek yatırım yapan girişimcilerden biri de Roys Güreli. Güreli, 2000 yılında Avusturya Lisesi’nden mezun olduktan sonra Northvvestern Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği okudu. Daha sonra McKinsey’den ayrılan ortakların kurduğu Prime Capital Group’ta iki sene yönetim danışmanlığı yaptı. Sonrasında Borusan Holding’te üç yıl CEO iş asistanı olarak çalıştı.

2009 yılında Stanford’a MBA yapmaya gitmesi ise kendisi için dönüm noktası oldu. Stanford’ta MBA yaparken içine girişimcilik tohumu düştü. Silikon Vadisi’nin Stanford’ta bulunmasından dolayı girişimcilikle ilgili pek çok şey görüp öğrenme şansı bulan Roys Güreli, iki arkadaşıyla birlikte Türkiye’de neler yapabileceğini araştırmaya başladı. Kadınlar ve anneler için alışveriş yapılabilecek bir site ihtiyacı olduğunu gören Güreli, mezun olduktan sonra 2011’de Türkiye’ye döner dönmez annelutfen.com’u kurdu.

Üye sayısı 11 kat arttı

Annelutfen.com, 0-12 yaş arası çocuk sahibi annelerin aradıkları tüm ürünleri ekonomik fiyatlarla tek noktadan satın alabilmesine olanak tanıyan bir internet sitesi. Ürün çeşitliliğiyle farklılaşan sitede 400’den fazla marka ve 12 binden fazla ürün yer alıyor. Kuruluşundan bu yana üye sayısı 11 kat büyüyen sitenin ziyaretçi sayısı aylık ortalama 500 bini buluyor.

Başarılı büyüme grafiği yatırımcıların da dikkatini çeken site için 2013 önemli bir yıl oldu. 2013’te Hilal Koç’un genel müdür olarak ekibe katılması da sitenin büyüme ivmesine pozitif etki etti. Roys Güreli, uluslararası melek yatırım ağı Keiretsu Forum İstanbul’un üyesi olan Hilal Koç ile aylık toplantılardan birinde tanıştı. İkili, ortak noktaları olduğunu görünce birlikte çalışmaya karar verdiler.

Diğer önemli gelişme ise Annelut-fen.com’un Fransız Ventech CapitaHn de aralarında bulunduğu 47 kişilik yatırımcı grubundan toplam 5 milyon TL yatırım alması ol du. Sitenin yatırımcıları arasında Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, Trendyol eski COO ve CFO’su Mehmet Akgün, Alman bebek e-ticaret sitesi Windelbar’ın CEO’su Jaclyn Schnau, tinyp-rints.com kurucusu Eric Chen, olx.com kurucusu Fabrice Grinda, Jose Marin gibi isimler bulunuyor.

Ayrıca yatırımcılar arasında Stanford’tan hocalarının bulunduğunu söyleyen Güreli, “Bize yatırım yapan bu ekip aynı zamanda bana mentorlük de yapıyor ve belki normal şartlarda alamayacağımız danışmanlık hizmetlerini bu sayede alabiliyoruz. İleride de yatırımlar alarak büyümeye devam edeceğiz” diyor.

Yeni ürünlere girecek

Yatırımcı ekibinin verdiği güçle büyüme hedefleri koyan site, 2015’te aylık 1,5 milyon ziyaretçiye ulaşmayı hedefliyor. Açıldığından bu yana her ay yüzde 15 büyüyen şirket, bu ivmeyi devam ettirmeyi hedefliyor. 2014’te internette en çok bebek ürünü satan firma olma hedefi koyan şirket, daha sonra farklı ürün gruplarına açılmayı planlıyor. 2015 yılında ev kozmetiği, kadın bakım ürünleri gibi süpermarket ürünlerinde de hizmet verilmesi planlanıyor.Sitenin iki önemli hedef kitlesi var. Bunlardan birinin büyük şehirlerde yoğunluk ve trafik nedeniyle alışveriş yapmakta zorlanan anneler olduğunu söyleyen Güreli, “Diğer hedefimiz ise Anadolu’da yerli/yabancı markaları alacak yer bulamayan veya evinden dışarıya çıkamayan ailelere ulaşmak” diyor.

Ailelerin farklı ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan site rekabette de en çok çeşidi sunarak fark yaratmayı hedefliyor.

Fiyatların piyasaya göre rekabetçi olduğunu söyleyen Güreli, “Gelişmiş operasyon merkezimizle binlerce ürünü aynı gün kargoya verebiliyoruz. Böylece vakti olmayan ailelere hızlı servis verebiliyoruz. Kampanya sitelerinde bu süre 10 güne kadar çıkabiliyor. Müşterilerimiz bunun yanında sorunlarıyla ilgili canlı destek hattından müşteri memnuniyeti ekibimize ulaşıp, dokuz taksit, havale, kapıda ödeme ve ücretsiz iade fırsatından yararlanabiliyor” diye konuşuyor.

Hedefte yurtdışı var

2013 yılında Türkiye’deki ilk abonelik sistemini kuran site, kullanıcılara istekleri ve çocuklarının yaşlarına göre özel indirim ve fırsatlar sunuyor. Annelerin sitede ürünlerle ilgili diğer annelerin yorumlarını görerek satın alma kararı aldığını söyleyen Güreli, “Yeni annelerimizi de düşünerek ‘Bebek arabası nasıl alınmalı?’, ‘Bebek bezi alımında neye dikkat edilmeli?’ gibi rehberler oluşturduk” diyor.

Şirket orta vadede yurtdışma açılma planı yapıyor. Türkiye’nin kendi içinde büyük bir pazar olduğunu söyleyen Güreli, “Önümüzdeki üç sene Türkiye’deyiz. Daha sonra Türki Cumhuriyetler ve Doğu Avrupa açılmak istediğimiz bölgeler arasında” diye konuşuyor.

Yeni markalar ekleniyor

Siteye annelerin istekleri doğrultusunda sürekli yeni markalar ve ürünler ekleniyor. Son aylarda yurtdışmda çok tutulan Aden Anais markalı kundakları, Mustela koruyucu kremleri ve Garters bebek ve çocuk giyim ürünlerini satmaya başlayan site, kendi markasıyla annelere özel bir ürün grubu üzerinde de çalışıyor. Ürünleri kaliteli ama uygun fiyatlarla sunmayı planladıklarını söyleyen Hilal Koç, “Annelutfen markalı ürün grubumuz üzerinde çalışmalarımız son hız devam ediyor. Bu ürünleri tanıtmak; adına her gün farklı ürün gruplarında kampanyalarımız oluyor” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu