İş Fikirleri

İşe Alımlarda En Hevesli Adayları Tespit Etmek İçin EEG Tekonolojisi

Türkiye’de, iş alma birimleri, en hevesli adayları tespit etmek amacıyla, stajyerlerin beyin dalgalarını analiz ediyor.


TBWA/Instanbul, AdLove girişiminde, stajyerlerin iş yerlerindeki rolleri için ne kadar hevesli olduklarını saptamak amacıyla, EEG teknolojisini kullanıyor.

r3

İş pazarı, arz ve talep bakımından dengesiz bir durumda iken, iş verenler, adaylara arasında boğularak seçim aşamasını zorlaştırıyor. İsrail’in BBR Saatchi & Saatchi IL reklam şirketi, adayların Diablo III oyununu oynadıkları esnasında gayet sert sorulardan oluşan bir mülakta tabi tutan projesinin ardından, TBWA/Instanbul, AdLove girişiminde, stajyerlerin, iş yerlerindeki rolleri için ne kadar hevesli olduklarını saptamak amacıyla, EEG teknolojisini kullanıyor.

Medya şirketi, stajyer pozisyonu için 503 başvuru aldı ve en iyi adayın kim olduğuna karar vermek için, standart görüşmeyi izleyen lider reklam film gösterimi gibi bir teknik kullanıyor. Reklam filmini izlerken, adaylardan EEG kulaklığı giymeleri isteniyor ve böylece, film esnasında, adayların beyinlerinin elektriksel aktiviteleri gözlemleniyor. Daha sonra, nöroteknoloji uzmanı toplanan verileri analiz ederek ve mülakat başarısı ve AdLove sonuçları ile kombine ederek, reklamlara en yoğun duygusal reaksiyona sahip adayı belirliyor. Seçilen aday, bir sonraki eleme turu için seçilmiş 5 kişinin arasında yer alıyor. Aşağıdaki video, proje hakkında daha detaylı bilgi vermektedir.

İlgi, yaratıcı sektör ve daha fazlası için çok önemli olabilir fakat bunu dışarıdan gözlemlemek oldukça zordur. AdLove projesi, iş verenlerin, adayların beyinlerine girerek, kendileri için en uygun adayı seçmesini sağlamayı hedefliyor. Fakat, bu proje verilerin analizinin tutarlılığı gibi bir çok konuda çeşitli eleştiriler alıyor. Ayrıca, günümüzeki bir çok işveren, işe olan ilginin yerine sahip olunan yeteneklere önem veriyor.

Website: www.tbwa.com.tr
kaynak: www.isfikirleri-girisimcilik.comEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu