Kariyer ve İş İlanlarıMakaleler

İş hayatında ne giyilmeli, klasik mi olmalı yoksa tarz mı?

iş hayatında ne giyilmeli, klasik mi olmalı personel yoksa tarz mı? Özellikle plazalarda hizmet veren kurumsal şirketler elbette çalışanlarını klasik kıyafetlerle görmek isterler. Ama bunların dışında da spor giyimi serbest bırakan kurumlar için ise nasıl hem şık hem de spor olunabilir? Klasik giyerken de aslında küçük detaylarla şık olmak mümkün.


İş hayatında ne giyilmeli, klasik mi olmalı personel yoksa tarz mı? Özellikle plazalarda hizmet veren kurumsal şirketler elbette çalışanlarını klasik kıyafetlerle görmek isterler. Ama bunların dışında da spor giyimi serbest bırakan kurumlar için ise nasıl hem şık hem de spor olunabilir? Klasik giyerken de aslında küçük detaylarla şık olmak mümkün. Özellikle kadınlar için dekolte çok önemli. Dekolteye dikkat etmeyi de unutmamak lazım.

Değişen dünyanın bu hızlı gelişimini hiç şüphesiz teknolojik ürünlerden sonra tekstil sektöründe de yaşıyoruz, demek yanlış olmaz herhalde. Giyim tarzımızın hayatın birçok alanına hakim olduğu yadsınamaz bir gerçek. Her devire damgasını vuran moda ekolleri, gelişen stiller buna çarpıcı bir örnek.

is hayatinda nasil giyilmeli

Bu durum iş dünyasına da aynı etkiyle yansımakta elbette ve birçok şirket bu durumu kendi içerisinde uygun hale getirmiş durumda.

Artık kurumsal firmalarda dahi kıyafet uygulamalarında pazartesiden cumaya klasik giyimden, “rahat giyim”, serbest cuma” , “yaz uygulaması” gibi kavramlara geçilmiş bulunuyor. Bu güncelleme sektörden sektöre, çalışılan pozisyonun uygunluğuna göre de değişiklik gösteriyor tabi ki. Mesela internet, yazılım ve dijital sektörlerde giyim tarzı, genellikle rahat ve spordur ancak, bankacılık, fınans ve hizmet sektörü gibi alanlarda çalışan şirketlerde kıyafet seçimi olması gerektiği gibi klasik ve şık tarzda. Başka bir açıdan; bu gibi güncellemeler kurumun da içyapısını uyumlu hale getirmiş durumda. Yani, imaj algısında da köşeli tarzdan daha güncel ve çağa uyum sağlayan bir algı yaratılmış olunuyor. Çalışanlara da düşen bu iş dünyası modasında stillerini konuşturmak, marka veya abartılı giyinmek değil… Uygun ve uyumlu giyinmek… İşte bütün mesele bu!

Bilhassa plaza çalışanları arasında bir rekabet söz konusu. Yaşanan bu stil yarışında da her daim ister klasik olsun, ister spor, doğru kombilileri bir araya getiren şıklığı yakalıyor. Benim gözlemim, özellikle ofis ortamında elbise ve etek rahatlığının daha yaygın olduğu yönünde.Erkek çalışanlar arasında da bir şıklık yarışı söz konusu. Elbette ve bu iş modasında onlar da renkli kravatlar, gömlekler ve desenli pantolonlarla kendi iç dünyalarını yansıtma imkanı buluyor. Çalışan birçok erkek, artık iş hayatında Smartcasual tarzını benimsemiş durumda. Hatta ceketlerindeki mendilleri de renklendirerek stillerine daha da hareket katıyorlar.

Hep çalışanlardan bahsettik. Peki, işe alınılarda stil sahibi olmanın hiç önemi yok mu? CV bilgilerinizde yer alan bilgiler dahilinde işe uygunluk, yeterlilik, deneyim ve görüşmelerdeki hal tavrın yanı sıra dış görünüşe gösterilen özen, stil sahibi bir kişilik imajı da adayları bir adım öne taşımakta. İş görüşmesine katılacak adaylara tavsiyem, özellikle fınans, muhasebe gibi meslek gruplarında yer alanlar için, ciddi ve resmi iş kıyafetlerinden şaşmamaları yönünde. Bu adayların her ne kadar stil sahibi de olunsa, mülakata streetwear tarzında katılmaları yakışık almayacaktır.

Gelelim pazarlama alanında ve gününü ofis dışında geçirmeye dayalı saha çalışanlarına… Kurumsal firma pazarlama ve satış personelinin de klasik business takımlarını çekip müşteri görüşmelerine gitmeleri, hem çalışılan kurumu temsil etmek hem de iş ciddiyetini yansıtmak adına kurumun da personelinden bir beklentisidir tabi ki.

Gösterişli olmayan modern aksesuarlarla bu ciddiyeti biraz kırmak da mümkün tabii. Bence, kıyafetinden emin olmak kendinden emin olmanın da bir parçası. Aklınızın eteğinizde, çorabınızda ya da abartılı olan dekoltenizde olduğunu bir düşünsenize ya da erkek bir satış pazarlama personelinin gayet ciddi bir müşteri görüşmesine renkli çoraplarla gittiğini…

Şahsen çalışanlara yegane önerim, kadın/erkek evden çıktığınız zaman işe gider gibi görünüyorsanız, bu giyim işini fazla da abartmaya gerek yok. Bu şimdilik böyle… Ancak bu iş dünyası modanın nabzını tutmaya devam ederken, hızla değişen dünyamızın bize neler giyme fırsatı sunacağını da nereden bilebiliriz ki..Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu