Çarşamba , Ocak 17 2018
Anasayfa / Girişimcilik / İş dünyasında erkek gibi olmak zorundalar

İş dünyasında erkek gibi olmak zorundalarBalya Organik, bir kadın girişimci ve ortakları tarafından kuruldu.

Balya OrganikÜnü kulaktan kulağa yayılan markanın hedefi, gelecek dönemde İstanbul’un farklı bölgelerinde de dükkan açmak.

Cihangir’de faaliyet gösteren Balya Or-ganik’in ünü kulaktan kulağa yayıldı. Balya Organik, bir evin neredeyse bütün ihtiyacını karşılıyor. Alışverişin yanında, organik bir kafe olarak da faaliyet gösteriyor. Balya Organik ortaklarından Dilek Cihan Tüzer, “Kadın girişimci iş hayatında erkek gibi davranmak zorunda. Kadın gibi davranıp iş hayatında tutunmak gerçekten zor” diyor.

İş fikri nasıl ortaya çıktı?
2005 yılında başladık. Bu iş fikri bir arkadaş sohbeti sırasında çıktı. “Yeşil Mutfaktan” adı altında vejetaryen bir mutfak kurdum. Elbette yaptığım hiçbir şeyi tek başıma yapmadım. Ailem bu konuda bana çok destek oldu. Yeşilmutfaktan’ı kurduktan sonra orada aylık menüler hazırladık. Zaten organik tüketiyorduk. Bu işe girince daha çok organik ürün almaya başladık. Bunun sonucunda bu işi organik ürün satan bir dükkana çevirmeye karar verdik.

Kadın girişimcilerin iş hayatındaki yeri konusunda neler söylersiniz?

Kadın girişimciler destekleniyor. Kadınlan iş hayatına entegre etmeye çalışıyorlar. Kadın girişimci maalesef hizmet sektöründe kalıyor. Türkiye’deki kadınlar belki henüz hazır değil, bilemiyorum. Türkiye’de kadın girişimcilik emekleme safhasında… Kadın girişimci olmak zor. Çünkü kadın girişimci, iş hayatında erkek gibi davranmak zorunda. İş hayatında kadın gibi davranarak tutunmak gerçekten zor. Yine de ‘her başanlı erkeğin arkasında başanlı bir kadın vardır’ anlayışından sıynldığımızı ve arkada kalmamız gerekmediğini görmek güzel. Evrimsel sürece bakıldığında kadın çok güçlü, çünkü üreten kadın.

Gelecek dönemde hedefiniz nedir?

İstanbul içinde farklı bölgelerde de dükkan açmayı istiyoruz.

Girişimcilere öneriler?

Hayallerinin yanında bir de mutlaka planlan olsun. Plan üzerine gitsinler, sebat etsinler, sabnn sonu selamet.

Mutlaka Okuyun:  Yatırımcılar için küçük, girişimciler için büyük adım!
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Koku aşkıyla gelen başarı hikayesi

Dünyada koku trendi yükseliyor. Parfümün ötesinde koku hem endüstrilerde hem de perakendede fark oluşturmanın önemli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir