Haberler

İplik ve Kumaş Sektörü

2015, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden tekstil ve hazır giyim için zor bir yıl oldu. 2014 yılında çevre ülkelerdeki siyasi ve ekonomik gelişmeler nedeniyle başlayan çalkantılar, 2015 yılında da devam etti. Rusya ile ilgili olarak, rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi ve bunun sonucu kur farklılıklarının doğurduğu birtakım ticari zorluklar, Türkiye’nin Rusya ile siyasi gerilim yaşaması, tekstil üretimi ve ihracatı yapan firmaları daha da sıkıntılı bir sürece itti. Geçtiğimiz yıllarda Rusya en çok tekstil ihracatı gerçekleştirdiğimiz ülke konumundayken, 2014 sonu itibariyle sıralamada ikinci sıraya gerileyerek yerini İtalya’ya devretti. Bu gerilim iklimi rakamlara da olumsuz yansıdı. 2014’de 18,7 milyar gibi bir ihracat rakamına ulaşan sektör, 2015 yılını yüzde 9,4 düşüşle 17 milyar dolar ihracatla kapattı. 2015’te kilogram bazında ihracat fiyatı yüzde 5 artmasına rağmen, parite etkisinden kaynaklı nedenlerle sektörün geliri düştü.

İplik ve Kumaş

8 MİLYAR DOLARIN ANALİZİ

Elbette bu tablo sektörün alt dallarına da olumsuz yansıdı. Bugün toplam 8 milyar dolar değerinde olan tekstil ihracatının 2,6 milyar dolarla yüzde 33’ünü dokuma kumaş, 1,4 milyar dolarla yüzde 18’ini örme kumaş, 584 milyon dolarla yüzde 7’sini elyaf ve 1,7 milyar dolarla yüzde 22’sini de diğer tekstil ürünleri oluşturuyor. Sektörün en önemli alanlarından ipliğin payı ise 1,6 milyar dolarla yüzde 20 civarında. Bu üretici gücüne rağmen geçen yıl yaşanan gelişmeler başta iplik olmak üzere alt sektörler bazında ihracatta gerilemelere neden oldu. Dokuma kumaş, iplik, örme kumaş, elyaf, ev tekstili ve teknik tekstil ihracatında yüzde 9 ile yüzde 15 arasında değişen oranlarda ihracat düşüşleri gerçekleşti.


Tüm bu negatif tabloya rağmen tekstil sektörü 2016’ya umutlu girdi. Sektörde son günlerde yavaş yavaş da olsa bir toparlanma olduğunu söyleyen İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, dönemsel rakamlara bakıldığında geçtiğimiz yılın rakamlarına yaklaştıklarını söylüyor.

YENİ PAZARLAR GÜNDEMDE

Sektör, 2016’da büyümek için yeni pazarlara odaklanmış durumda. Bunların başında İran geliyor. 2015 yılında İran’a yönelik başarılı bir ticaret heyeti düzenlediklerini söyleyen İsmail Gülle, “Alıcılarla sektör temsilcilerimizi buluşturduk. Bu yıl yine ikinci bir heyet organizasyonu düzenlemek amacıyla çalışmalarımızı başlattık. îyi sonuçlar almayı umuyoruz” diyor.

2016 yılında sektörün gündemindeki diğer pazar ise ABD. İTHÎB, bu ülkeye ihracatın artması için çalışmalara başlamış durumda. ABD tekstil pazarında sürekli artan bir paylan olduğunu söyleyen İsmail Gülle, “2016 yılı için hedefimiz bu artışı hızlandırmak ve ABD pazarına ihracat yapamayan firmalarımız için bu pazan kolaylaştırmak. Zira ABD çok büyük bir pazar ve bu potansiyeli değerlendirmek için daha fazla gecikmemeliyiz” diye konuşuyor.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Ünlütürk ise İran ve ABD’nin yanı sıra Kanada, Güney Kore, Japonya, Hong Kong ve Çin pazarlarına dikkat çekiyor.

TEKNİK TEKSTİLE YÖNELDİLER

Dünyanın önemli iplik ve tekstil üreticilerinden Türkiye, yeni pazarlara katma değerli ürünlerle açılmayı planlıyor. Bu doğrultuda şirketler özellikle teknik tekstil üretimine yönelik elyaf ve iplik üretiminde yatırım için fırsat kolluyor.

Türkiye’nin sahip olduğu modern iplik üretim tesisleriyle dünyanın önde gelen iplik üretici ve ihracatçılarından biri olduğunu söyleyen İsmail Gülle, şöyle konuşuyor: “Özellikle teknik tekstil alanında yapılan uygulamalar ile ipliği farklı özelliklerde pazara sunan üreticiler öne çıkmaya başladı. Teknik tekstil sektörü her zaman bahsettiğimiz üzere sağladığı katma değer ile önümüzdeki yıllarda sektörümüzün lokomotifi olacak. Gelişmiş ülkeler teknik tekstile olan yatırımlarını her geçen yıl artırıyor ve kalkınmalarına katkıda bulunuyor. Türkiye’nin de bu yönde çalışmalarını hızlandırarak, üreticileri gerek yeni yatırımlara teşvik edecek gerekse mevcut yatırımlarını geliştirecek şekilde desteklemesi gerekli.”

Özel sipariş ürünler üretme konusunda Türkiye’nin dünyada önemli marka ülkelerden biri olduğunu kaydeden sektör temsilcileri, dolayısıyla iplik sektörü ihracatının ve talebinin sürekli arttığına dikkat çekiyor. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde de teknik tekstil elyafı ve yüksek mukavemetli iplik gibi teknik tekstil ürünlerinin temel hammaddelerinin üretimine yönelik önemli yatırımlarda artış bekleniyor.

KONFERANS DÜZENLEYECEK

Hatta İTHİB, bu yılın ikinci yarısında Teknik Tekstil Konferansı düzenleyerek sektör paydaşlarını bir araya getirmeyi planlıyor. İsmail Gülle, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri’nin (İTKİB) kurduğu İstanbul Tekstil Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin (İTA) kapasitesinin artırıldığını söylüyor. Gülle, “Geçtiğimiz yıl Aachen Üniversitesi ile imzaladığımız işbirliği anlaşması sayesinde İTA İstanbul’un kurumsal kapasitesinin artırıldığını sektöre tanıtmayı ve Türkiye Teknik Tekstil Teknoloji Platformu’nun yeniden canlandırılmasına ilişkin sektörün görüş ve önerilerini öğrenmeyi hedefliyoruz” diyor.

Sanko dünyaya üretim yapıyor

Sanko Holding’in amiral gemisi Sanko Tekstil, dünyanın sayılı iplik üreticileri arasında yer alıyor. Sanko Tekstil, aynı zamanda inovasyona yönelik çalışmalar da yapıyor. Organik, geri dönüştürülebilir ve sürdürülebilir pamuklu tekstil üretimi yapan şirket, böylece ekolojik dengenin bozulmamasına da katkıda bulunuyor. Bu başarısını tekstilin diğer alanlarına da taşıyan Sanko, örgü tesislerinde 400’e yakın örme makinesiyle Avrupa’daki en büyük üretim kapasitelerinden birine sahip. Boya ve kasar işlemlerinde Oeko-Tex sertifikasına sahip olan Sanko Tekstil boyahanelerinde, her tür elyaf, iplik ve kumaş, doğanın renkleriyle boyanıyor ve baskı yapılabiliyor.Sanko’nun havlu ve bornoz tesislerinde ise yıllık 5 bin tonun üzerinde üretim yapılıyor. Havlu ve bornoz üretiminin tamamını ihraç eden Sanko, zengin tasarım çeşitliliğini Maisonette ve Egeria markalarıyla dünyadaki müşterilerine ulaştırıyor. Sanko’nun önemli üretim alanlarından biri de denim. Dünyanın sayılı dokuma işletmelerinden biri olan isko Dokuma, yıllık 250 milyon metre kapasitesi ile müşteri istekleri doğrultusunda denim kumaş üretiyor. Üretim kapasitesiyle denim üretiminde dünyada söz sahibi olan isko Dokuma, üstün kalite avantajının yanı sıra, ürün gamını sürekli yenileyip müşteri taleplerini en iyi şekilde karşılayarak dünya markalarına hizmet veriyor.

Pamuk üretiminin teşviki gerekiyor

“Türkiye, yalnızca ev tekstilinde değil tekstil ve hazır giyimin her alanında dünyanın önemli üreticilerinden biri. Bu sebeple güçlü teknoloji ve know-how altyapısına sahibiz.

Ulaşım yollarının kavşak noktasında, kıtaların birleştiği yerde bulunan Türkiye, hızlı ve kaliteli serviste de parmakla gösterilen ülkelerden birisidir. Ülkenin sahip olduğu modern finans altyapısı, firmaların global piyasalardaki güvenli pozisyonu ile tamamlanınca iş yapmak için tercih edilen ülkelerden biri oluyoruz. Eksiklerimizden ziyade üzerinde çalışılması gereken noktaları ise şu şekilde dile getirebiliriz: Yeni bir fuar ve kongre merkezi kurulması, pamuk üretiminin teşviki, ithalatta koruyucu önlemler alınması, büyük ölçekli bölgesel AR-GE merkezleri kurulması, cari açığın azaltılması için ithalatta ek vergilerin kapsamının genişletilmesi ve yüksek teknoloji kullanımı gerektiren üretimlerin teşvik edilmesi.”

İplik sektörü İstanbul’da buluştu

Dünyanın önemli iplik üreticilerinden biri olan Türkiye dünyanın en büyük iplik fuarlarından birine ev sahipliği yapıyor. Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 4-6 Şubat tarihlerinde 13’üncü Uluslararası İstanbul iplik Fuarı, 18 ülkeden 233 firma ve 75 ülkeden 7 bin 254 profesyonelin ziyaretiyle gerçekleşti. Bu yıl yepyeni etkinliklerle ziyaretçilerin karşısına çıkan fuar, başta Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından ‘Örgüden Hikayeler’ konseptiyle tasarlanan ‘Örgü Oda’ olmak üzere, farklı kurum, kuruluş ve dernekler ile birlikte hazırlanan çeşitli aktivitelere ev sahipliği yaptı. Bir sonraki iplik Fuarı’nın 2-5 Şubat 2017 tarihinde Tüyap’ta gerçekleştirilmesi planlanıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu