Şirket Haberleri

İpekyol’dan Zarrab Kararı

İşadamı Reza Zarrab’ın yolsuzluk operasyonunda tutuklanması, İran’da Zarrab Ailesi ile iş yapmaya hazırlanan kadm giyim markası İpekyol’da önemli bir kararm alınmasına yol açtı. CHP milletvekili Aydm Ayaydın’ın kardeşi Yalçın Ayaydın’ın sahibi olduğu İpekyol, 17 Arakk’ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasmda, İran’da Zarrab Ailesi ile yaptığı distribütörlük anlaşmasmı feshetti.

riza zarrab

Aralık ayında ortaya çıkan ve hükümetteki dört bakana kadar uzanıp kabinede kapsamlı bir revizyona neden olan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda Iranlı işadamı Reza Zarrab’ın tutuklanması, Zarrab Ailesi ile iş yapan Türk firmalarını zora soktu. Geçen ekim ayında İranda mağazalar açmak amacıyla Zarrab Ailesi ile distribütörlük anlaşması imzalayan îpekyol’un sahibi Yalçın Ayaydın, yaşanan gelişmeler sonrasında bu yatırımlarını durdurma kararı aldı. Ekonomist’e konuşan Ayaydın, “Son olaylardan sonra Zarrab Ailesi ile ticari ilişkimizi feshetme kararı aldık. Bizim için bu iş kapandı” dedi.


Bilindiği gibi İpekyol’un sahibi Yalçın Ayaydın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun en yakınındaki isimlerden biri olan ve aynı zamanda CHP liderinin iletişim ve basın danışmanlığı görevini yürüten İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın’ın kardeşi.

EKİM AYINDA ANLAŞMIŞTI

Kasım ayı sonunda İran ile Birleşmiş Milletler arasında imzalanan nükleer program anlaşması, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de heyecanla karşılandı. 80 milyon nüfuslu İran pazarından pay almak isteyen birçok Türk şirketi, İran’da yatırım yapmak için kolları sıvadı.

İpekyol, bu anlaşmadan bir ay önce İran pazarına girme kararı almış ve bu kapsamda İran’ın tanınmış ailelerinden Zarrab Ailesi ile masaya oturmuştu. Taraflar, Zarrab ailesinin İran’da mağazalaşmak isteyen İpekyol’un ülke distribütörü olması konusunda anlaşmaya vardı. Bu kapsamda İran’daki ilk mağazasını Şubat 2014’te Tebriz kentinde açmaya hazırlanan İpekyol, bu mağazanın başanstna göre İran’da yeni mağazalar açmayı da planlıyordu. Anlaşmada, İpekyol’un İran’da mağazalaşmasına ilişkin yatırımların Zarrab Ailesi tarafından yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

“BU İŞİ KAPATTIK”

Ancak 17 Aralık’ta Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, İpekyol’un planlarını bozdu. Operasyonun adeta merkezinde yer alan isim olan Reza Zarrab’ın Zarrab Ailesi’nin Türkiye’de iş yapan fertlerinden biri olması, İpek-yol’u distribütörlük anlaşmasını gözden geçirmek zorunda bıraktı.Yalçın Ayaydın, Zarrab Ailesi’nin Türkiye’de büyük bir tartışma başlatan operasyonda adı geçmesi sonrasında, imzaladıktan distribütörlük anlaşmasını tek taraflı olarak feshettiklerini açıkladı. Ayaydın, “Son durumlardan sonra biz bu işi kendi tarafımızdan kapattık. Bu da en doğal hakkımız” dedi. Türkiye’nin önde gelen kadın giyim markalarından biri olan İpekyol’un yurtiçinde 155, yurtdışmda ise altı mağazası bulunuyor.

Aram Ekin Duran / EkonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu