Girişimcilik Haberleri

İnternette Başarılı Olmuş Girişimciler

KREDİCO kredico.com

KREDİ SKORUNUZU ARTIRACAK GİRİŞİM

Nisan 2015’te kurulan Kredico, daha önce kredi kullanmadığı için finansal sistemin dışında kalanların, sadece kredi geçmişine dayanmayan bir yöntemle skorlamasmı yapıyor. Henüz resmi lansmanı yapılmayan girişim ile ilgili detaylı bilgi verilmiyor; ekosistemdekiler Kredico’nun milyon dolarlık değere ulaştığını belirtiyorlar.

Kredico bireysel ve kurumsal kullanıcıları için aldığı bilgilerle bir “kredico skoru” üretiyor. Bu, 200 ile bin arasında değişen bir tür kredi puanlaması… Skor, üyelik sırasında verilen bilgiler, Findeks kredi notu ve sosyal medya hesabınızdaki bilgilerle oluşturuluyor. Abone olan üyelerinin kredi notlarının artırılması için danışmanlık yapmaya da hazırlanan Kredico, üyelerinin kredi ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler sunmak için de hazırlık yapıyor. Kredico’nun kurucularından biri, avukat Ender Varlık… Son 5 yılda 80’in üzerinde erken aşama ve yükselen girişim şirketlerinin yatırımının hukuki sürecini yöneten Ender Varlık aynı zamanda Bumin & Varlık hukuk bürosunun kurucusu… Girişimin diğer kurucusu ise Yemeknet ve İninaPm kurucusu, melek yatırımcı Çelik Ören.

SİNEMİA sinemia.com

MİLYAR DOLARLIK GİRİŞİMLERDEN İLHAM ALIYOR

İyi bir sinema seyircisi olan Rıfat Oğuz, Turkcell’de çalıştığı yıllarda sinema alanında bir teknoloji girişimi geliştirmeyi aklına koydu. Bilkent Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisi olarak mezun olan Oğuz, 2015 yılında Turkcell’deki New Business & Internet of Things Manager görevini bırakıp, Sinemia ile ilgilenmeye başladı, Sinemia, 2015’in ilk çeyreğinde hayata geçen Sinemia Premium Üyelik modeliyle, üyelerine Türkiye’nin 81 ilinde, istisna olmaksızın her seans, her salon ve her filmde sinemaya gidebilme imkanı sunuyor. Halen Sinemia Social ile Türkiye’de en fazla sayıdaki sinema içeriğini üreten adres konumunda. Sinemia Premium üyeleri için de özel ön gösterimler ve galalar düzenleniyor. Sinemia üyeleri 400’den fazla restoran, kafe ve şarküteride pek çok indirimden yararlanabiliyor. Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz, değer artışlarını da şöyle özetliyor, “İlk yatırımımızı 2015 yılının Aralık ayında Aslanoba Capital’den aldık. 2016’nın Temmuz ayında Aslanoba Capital ve İstanbul Startup Angels üyelerinden Ali Çebi ve Burak Örücü ikinci yatırımımızı gerçekleştirdi. Üçüncü yatırım için aynı yıl içerisinde, unicorn’lara, yani 1 milyar dolar değerlemeyi geçme potansiyeline sahip startup’lara yatırım yapmasıyla tanınan, Silikon Vadisi merkezli venture Capital firması 500 Startups ile el sıkıştık.

Son olarak 2017 yılının ilk ayında Revo Capital yatırımı geldi. İlk ve son yatırımlarımız arasında geçen 1 yılda rakamlarımızı 14 katma çıkardık.” Rıfat Oğuz, aldıkları yatırımların miktarını ve şirket değerini açıklamasa da meraklıları Revo Capital’in Sinemai’ya bu yıl başında yaklaşık 5 milyon TL’lik yatırım yaptığını biliyor. 2016’mn ilk günlerinde ilk milyon dolarım kazanan Rıfat Oğuz, “Bize ilham verenler aslında kendi alanlarında, sektörlerinde dünyayı değiştiren ve dünyayı daha iyi bir yer haline getiren girişimler” diyor. Oğuz’a nasıl böylesine hızlı büyümeyi başardıklarını soruyoruz. Oğuz hedeflerini şöyle anlatıyor, “Sinema, müzik gibi bir emtia. Apple ve Spotify’m yıllar önce müzik alanında yaptığını biz de sinema alanında yapmak ve sinemanın tüketim şeklini değiştirmek ve kolaylaştırmak istiyoruz. Otuz kişilik bir ekiple bu hedefe doğru ilerliyoruz. Örneğin eğer çıkarttığımız yeni servislerin çok iyi olduğunu düşünüyorsak geç kalmış olduğumuza inanıyoruz. Bu yüzden biz her geliştirmeyi sık sık müşteriyle buluşturuyoruz. Bu sayede global rakiplerden daha gelişmiş bir teknolojiye ve daha fazla sayıda üyeye sahibiz.” Sinemia son dönemlerde “Sinemia Premium” sistemini global hale getirmeye odaklandı. İngiltere’nin ardından 2017’de ABD pazarına da giren Sinemia, burada hızlı bir büyüme hedefliyor. Aynı zamanda çok yakında mobil uygulamasını 20 ülkede yayma almayı planlıyor. Girişimin nihai hedefi ise, Apple ve Spotify örneğindeki gibi, sinemaya gitme sürecinin tümünü tek bir noktada toplamak.

Rahime UçarÖnceki sayfa 1 2 3 4
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu