Bilim - Teknoloji - İnovasyon

İnternete Bağlanan Arabalar

İNTERNETE BAĞLI OTOMOBİLLER

Cep telefonları ve kol saatlerinden sonra sıra internete bağlanan arabalara geldi.


Her şeyin akıllandığı ve internet bağlantısına kavuştuğu günümüzde tabii ki otomotiv sektörünün de en sıcak konusunu internete bağlı otomobiller oluşturuyor. Yurtdışmda git gide yaygınlaşan ve ülkemizde de yakın zamanda sektörü ele geçirmesi beklenen bu araçlar, özellikleriyle sürücülerin hayatını kolaylaştırmayı vadediyor. Peki internete bağlı otomobiller neden önemli ve yakın gelecekte sürücülerin sürüş deneyiminde ne gibi bir fark yaratacak?

internete bagli oto

AKILLI TELEFON ENTEGRASYONU

Araç kullanırken akıllı telefonunuzu kullanmak tehlikeli ve tabii ki yasa dışı. Ancak akıllı telefon entegrasyonuna sahip otomobillerle hem güvenli sürüşe devam etmek hem de ihtiyacınız olan akıllı telefonları kullanmak mümkün. Mobilite alanının iki devi Apple ve Google’m tanıttığı araç içi sistemlerle bunun ne kadar olası bir şey olduğunu görmüş olduk.

Sesli kontrolle çalışan bu sistem sayesinde gözünüzü yoldan ayırmadan aracınıza komutlar verebiliyorsunuz. Ayrıca bazı modellerde direksiyonun yanında bulunan tuşlar yardımıyla da bu kontrolü gerçekleştirmek mümkün. Örneğin Jaguar Land Rover’m tanıtımında bizlere sunduğu justDrive sayesinde akıllı telefonunuzda yer alan uygulamalar ve servisler araç içerisinde sesle kontrol edilebilir hale geliyor. Bu kontrol sayesinde gitmek istediğiniz yeri sormanın dışında isterseniz sosyal medya hesaplarınıza durum güncellemesi bile yapabiliyorsunuz. Tek ihtiyacınız olan şey konuşmak.

internete bagli otomobil

DİJİTAL KONTROL PANELİ

İnternete bağlanabilen akıllı araç modellerine baktığımızda neredeyse hepsinde dijital bir kontrol panelinin yer aldığım görüyoruz.

Bu panel hem sürücü için hem de diğer yolcular için düşünülmüş bir özellik. Örneğin Audi, NVIDIA ile gerçekleştirdiği işbirliği sonrasında araçlarında 12.3 inçlik bir dijital kontrol paneli kullanmaya başladı.Bu panelde yol güzargahmızı ve haritayı görebiliyorken ayrıca sıcaklık, benzin durumu gibi ihtiyacınız olan verilere de ulaşabiliyorsunuz. Audi’nin dışında Apple’ın CarPlay araçlarında da bu kontrol panelini görüyoruz ve iPhone’da kullandığınız birçok uygulamaya sürüş esnasında ulaşabiliyorsunuz.

GENÇ SÜRÜCÜ KONTROLÜ

ABD’de yaşanan otomobil kazalarının en çok genç yaştaki sürücüler tarafından yapılması ve kaynağının aşırı hız olması sebebiyle otomotiv üreticileri de bu konuya eğilmiş dürümdalar. Hyundai’nin geliştirdiği genç sürücü kontrolü, ebeveynlerin çocuklarının nasıl araç kullandığıyla ilgili anlık geri bildirimler almasına olanak tanıyor. Uygulama yapılan hızdan gidilen yere kadar tüm bilgileri kaydediyor ve istendiğinde anlık olarak mesaj veya e-mail olarak uyarı gönderiyor. 2015 model Hyundai Azera’da yer verilen bu sistemin birçok araçta daha kullanılacağı belirtiliyor.

BİRBİRİYLE KONUŞAN ARAÇLAR

İnternete bağlı araçlarda bir sonraki sıçramanın birbiriyle konuşabilen otomobiller olması bekleniyor. İlk olarak araçların birbiriyle konuşma özelliği güvenlik konusunda görev yapacak ve daha az kaza yaşanmasını amaçlayacak.

Örneğin bir araç buzlu bir zemine geldiğinde bunu algılayarak yakınlardaki diğer araçlara haber verebilecek. Buna benzer teknolojileri halihazırda BMW 5 serisinde görsek de bu işi şu an internet değil sensörler yapıyor. Gelecekte yine sensörlerin yardımı olacak ancak veri, bir başka otomobile de aktarılabilecek.

SENSÖRLERLE KONUŞAN ARAÇLAR

Birbiriyle konuşan araçların yanı sıra yerleşik sensörlerle de iletişime geçebilen sistemler mümkün.

Örneğin bu sisteme yer verilen bir ambulansta, yakınlardaki trafik ışıklarının ambulansın geçebilmesi için daha uzun süre yeşilde beklemesi mümkün. Günlük kullanımda ise park yerlerinin dolu olup olmadığı bilgisini sensörler aracınıza göndererek park yeri arama sıkıntısından kurtulmak mümkün olacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu