Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / İnternet Görsel Arşivi

İnternet Görsel Arşiviinternet üzerinde, archive.org adresinde kitaplardan yazılımlara kadar dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz, kamuya mal olmuş çalışmalardan oluşan inanılmaz bir arşiv var. Bu arşivin çalışmalarının önemli bir bölümünü de, eski kitapları tarayarak ve optik karakter tanıma (OCR) teknolojileriyle elden geçirerek aranabilir metinler haline dönüştürmek oluşturuyor. Ancak OCR’nin bir sıkıntısı var, o da görselleri göz ardı etmesi.

internet gorsel arsivi
Geçtiğimiz ay, Internet Archive bu şekilde taranmış kitaplardan toplanan 14 milyon görseli Flickr adresine yüklediğini duyurdu. Her biri özenle temizlenmiş ve etiketlenmiş olarak Flickr’da yer alan görsellere tıklayarak bulundukları kitaba da ulaşabiliyorsunuz. Üstelik görselleri kullanmak tamamen serbest. Görsellere dair telif haklarının ve sahipliğin iç içe geçtiği internet ortamında gerçekten bulunmaz nimet. Koleksiyona göz atmak için flickr. com/photos/internetarchivebookimages adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.