Bilim - Teknoloji - İnovasyon

İnsan ve Hayvan Dns’sını Birleştirerek Süper Güçlü Yaratıklar Yapılabilirmi?

İnsan ve Hayvan Dns’sını Birleştirerek Süper Güçlü Yaratıklar Yapılabilirmi?

kurt adamYANIT: Jüpiter Ascending filminin yapımcıları insan özelliklerini hayvan genleriyle destekleyerek onları fiziksel bakımdan daha tehditkâr kılmış. Gerçekte insan hayvan melezleri, hayvan özelliklerine sahip insanlar değil de tam tersi, insan biyolojisinden faydalanacak ya da ev sahipliği yapacak biçimde değiştirilmiş hayvanlar oluyor. Bunun belgelenmiş ilk örneği, 2004’te Mayo Clinic’te domuz ceninlerine insan kök hücresi aşılayarak insan kanı taşıyan domuzlar üretmek olmuştu. Çalışmanın amacı virüslerin türler arasında nasıl yayıldığını incelemekti. Geçtiğimiz yıl ise Stanford Üniversitesi’nden sinirbilimoiler insan beyin hücreleri sayesinde fareleri daha akıllı hale getirdiler. Her iki vakada da araştırmacılar gerçek genetik mühendisliğinden uzak durup sadece yabancı doku eklediler ve büyümesine izin verdiler.

Teoride, insantar üzerinde yapılacak benzer deneylerin inanılmaz sonuçları olabilir. Mesela fotoreseptörlerimiz mo-difiye edilirse kediler gibi gece görebilir, kopmuş uzuvlarımızın yerine semender gibi, yenilerini çıkarabiliriz. Fakat insan ceninlerine kedigil ya da amfibik hayvan hücresi enjekte etmek etik bir kara delik olmasaydı bile (kesinlikle öyle) bu kaba güç yaklaşımı kolayca ters tepebilir. Vücudun bağışıklık sistemi genelde yabancı dokulara saldırıyor. Stanford’daki ekip bundan süjelerin bağışıklık sistemini kalıcı biçimde baskılayarak kurtulduysa da, söz konusu çözüm insanları ölümcül hastalık ve enfeksiyonlara maruz bırakabilir. Utah Eyalet Üniversitesinde biyolog olan Randy Levvis’e göre bu karma canlı geliştirmelerinin en büyük sorunu çok karmaşık olmaları. Tek bir proteini değiştirmek kolay (tıpkı kendisinin, sütlerinde örümcek ağı proteini geliştiren keçi üretirken yaptığı gibi) fakat uzuv yenileme ya da fiziksel güç artırımı gibi karmaşık özellikler apayrı. “Bunun için akıl almaz miktarda genetik mühendislik gerek,” diyor Levvis. Bilim insanları hayvan ve insan genomunu daha iyi kavramadığı sürece insanüstü melezler filmlerin süsü olmaya devam edecek.

ESİN KAYNAĞI
Jüpiter Ascending

Filmin konusu: Evren insan-hayvan melezleriyle dolu ve galaksiler arası bir monarşiyle yönetiliyor (Dünyalılar bunu yeni öğreniyor). Her şeyden habersiz bir kapıcı suikast hedefi olunca, onu kurtarmaya yarı insan yarı köpek bir paralı asker gönderiliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu