Girişimcilik Haberleri

İkinci el otomobil satışında online platform

ikinci el otomobil satışında online platform olarak yerini alan SellAnyCar.com, galeri ve araba pazarlarına rakip çıktı. Satışta ilk 10 arasına girmeyi hedefleyen site, ücretsiz bir araç değerlendirme ve satın alma servisiyle 30 dakika içinde her türlü otomobili satın almayı, ücretini hemen ödemeyi ve tüm evrak işlerini üstlenmeyi garanti ediyor.


internet her geçen gün yeni iş fikirlerine kapı aralıyor. Gıdadan perakendeye birçok girişimin başarıya ulaştığı e-ticarette pazar hacmi her geçen gün büyürken, yükselen ivmemeni fikirleri de cesaretlendiriyor. Bu alanda yeni sayılabilecek girişimlerden biri olan SellAnyCar.com da özgün bir fikirle yola çıkmış ve kısa zamanda ilgi görmeyi başarmış bir site, içinde bulunduğumuz bu dönemde kur artışları, kredi imkanlarına getirilen sınırlamalar ve ÖTV gibi gerekçelerle satışlarda düşüş bekleyen otomotiv sektörü için satışa yeni bir kanal ekleyen SellAnyCar.com, yeni olmasına rağmen ikinci el otomotiv satışında ilk 10 arasına girmeyi hedefleyecek kadar iddialı.

SellAnyCar

Evrak işlemlerini üstleniyor

Online platformda, ücretsiz bir araç değerlendirme ve satın alma servisi olan SellAnyCar.com, 30 dakika içinde her türlü otomobili satın almayı, ücretini hemen ödemeyi ve tüm evrak işlerini üstlenmeyi garanti ediyor.

Saygın Yalçın tarafından kurulan ve ilk olarak Dubai’de devreye giren sistem, burada ikinci el araba satmak isteyenler tarafından yaygın hizmet ağıyla beğeni topladı. Bu beğenide en büyük pay ise vakit kaybı olmadan hızlıca satışın gerçekleşmesinde. Otomobilini satmak isteyenler SellAnyCar.com üzerinden araçlarının detaylarını girerek ücretsiz bir değerlendirme hakkına sahip oluyorlar. Daha sonra aracını kendisine en yakın SellAnyCar.com noktasına götürerek oradaki eksperlerin ücretsiz değerlendirmesinden geçirenler, isterlerse anında hiçbir evrak işiyle uğraşmak zorunda kalmadan satış işlemini gerçekleştirebiliyor. SellAnyCar.com görevlileri, satış için gereken evrak işlemlerini üstlenerek, ikinci el araç sahibini bu yükten kurtarıyor.

Dubai’de test etti

İlk adımı Dubai’de atan ve başarıya ulaşan Saygın Yalçın, siteyi Türkiye’ye de taşıdı. Bu girişimin hikayesini anlatan Yalçın, kendi arabasını satmak için bir aydan fazla bir zaman uğraşınca bu iş fikrini geliştirdiğini söylüyor. Yalçın, şöyle konuşuyor:

“Almanya’daki üniversite eğitimimim ardından Amerika’da (USC) ve Meksika’da (İTAM) MBA eğitimi aldım. Birleşik Arap Emirlikleri’nde özel alışveriş siteleri konusundaki boşluğu görmemin ardından bu bölgede girişimci olmaya karar verdim. BAE’de bulunduğum süre zarfında bu pazardaki arabaların çok hızlı bir şekilde değiştirildiğini gözlemledim. Hatta kendim de arabamı C2C yoluyla satmaya çalıştım ancak bu süreçte gereğinden çok insanla muhatap olmak zorunda kaldım. Sonuçta aracımı istediğim fiyattan satabilmek 4-6 hafta arası bir zaman aldı. Böyle bir zaman kaybı gerçekte para kaybıdır da aynı zamanda. Günümüzde gerçek anlamda vakit nakittir.”

Yalçın, buradan hareketle dünyadaki örnekleri araştırmış. Bu işlemlerin çok daha hızlı ve zahmetsiz nasıl yapılabileceğini anlamak için dünyanın çeşitli bölgelerindeki diğer modelleri de inceleyen Yalçın, Amerika ve İngiltere’deki iş modelinden esinlenerek SellanyCar.com’u kurduğunu anlatıyor. Yalçın, bu modelle artık bir iş gününün öğle tatilinde bile arabanızın satışını gerçekleştirebileceğinizi kaydediyor.

Aylık 100 bin ziyaretçi

Türkiye’de henüz yeni faaliyete geçtikleri için kullanıcı sayısı veremediklerini dile getiren Saygın Yalçın, Dubai’deki aylık ziyaretçi sayısının 100 binleri aştığını kaydediyor. Dubai’de faaliyete geçtikleri ilk yedi ayda, ikinci el araba satın alanlar arasında ilk beşte yer aldıklarını söyleyen Yalçın, şu ana kadar yarım milyon adet online değerlendirme yaptıklarını ve ayrıca yaklaşık 20 bin aracın ücretsiz muayenesini gerçekleştirdiklerini dile getiriyor.SellAnyCar.com’un ikinci el araba satmak isteyen kişilerin referans yeri olması amacıyla kurulduğunu ifade eden Saygın Yalçın, Türkiye’de de bu başarıya ulaşmanın zor olmadığını düşünüyor, işleyişin tamamen kullamaların en az iş yüküyle arabalarını satmalarına olanak verecek şekilde tasarlandığını ve bu yönüyle ilgi gördüğünü aktaran Yalçın, kısa zamanda Türkiye’de de otomobil satımında hatırı sayılır bir noktaya geleceğini düşünüyor.

Hedef ilk 10ra girmek

SelIAnyCar.com Türkiye ekibi şu an yönetici kadrosu ile dokuz eksperden oluşuyor. İstanbul’da hizmet veren dokuz ayrı noktada ekipleri aktif olarak görev yapıyor. Bu yıl sonu itibariyle yönetici kadrosu hariç yaklaşık 60 kişilik bir eksper kadrosuna ulaşmayı hedefleyen sitenin asıl hedefi ise satış ağında ilk 10 içerisinde yer almak. Saygın Yalçın, “Hedefimiz ilk yılımızda Türkiye piyasasında ikinci el araba satışı konusunda referans noktası olmak ve ikinci el araba alanlar arasında ilk 10’da yer almak” diyor.

30 dakikada satış

Peki sistem nasıl çalışıyor? Kısaca anlatmak gerekirse, hangi marka arabanız olduğunu ve detaylarım sisteme giriyorsunuz, ardından bu sisteme entegre olan yapay zekâ sayesinde aracınızın bir ön değerlendirmesini hemen görebiliyorsunuz. Sonrasında ise hizmet noktalarından randevu alarak kendilerine ulaşıyorsunuz. Randevu sonrasında arabayı değerlendiren eksper size bir teklif sunuyor. Bu teklif bir hafta geçerliliğini koruyor. Eğer satıcı isterse ve fiyatta anlaşılırsa 30 dakika içerisinde bütün evrak işlerini üstlenerek arabanızın satışı gerçekleştiriliyor. Kredili arabalar için ise öncesinde satıcı ile birlikte bankaya müracaat ederek arabanın kredisi kapatılıyor. Sonrasında da araba alıcının üzerine geçiriliyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu