Şirket Haberleri

IKEA’nın Fransız rakibi Anadolu’da büyüyecek

Conforamaİsveçli IKEA’nın en büyük rakibi Fransız Conforama, Türkiye’de 2015’e kadar beş mağaza açacak. IKEA’dan farklı olarak elektronik ürünlerin de satıldığı bir mağaza zinciri olan Conforaına, daha fazla ürün çeşidi sunarak ve daha küçük şehirlerde mağazalar açarak rekabette öne geçmeyi hedefliyor.

İsveçli IKEA’nın en büyük rakibi olarak görülen Fransız Conforama, kısa bir süre önce Türkiye pazarına girdi. Yıllardır IKEA ile Avrupa’da kıyasıya bir rekabet içinde olan Conforama’nın altı ay önce girdiği Türkiye pazarındaki stratejileri şekillenmeye başladı. Bir araya geldiğimiz Conforama Türkiye Genel Müdürü Stephane Micard, pazarın avantaj ve dezavantajlarının farkında görünüyor. Bu nedenle farklılıkları öne çıkartan esnek bir büyüme planı kurguluyor.


Conforama’nın en temel farkını, 4-5 bin metrekarelik alanlarda mobilya ve dekorasyon ürünlerinin yanı sıra elektronik ürünlerine de yer vermesi oluşturuyor.

10 MİLYON EURO YATIRIM

IKEA’nın İstanbul’da iki, Ankara, İzmir ve Bursa’da birer olmak üzere Türkiye’de toplam beş mağazası bulunuyor. Ayrıca bir süre önce internetten satışa başlayarak tüm Anadolu’ya da ulaşmaya başladı.

Conforama şimdilik internetten satış yapmayı düşünmüyor. Buna karşılık önümüzdeki yılın ilk yarısında ikinci mağazayı açmayı planlıyor. 2015 sonuna kadar da 4-5 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Şirketin hedefinde sadece büyük şehirler yok. Nüfusu 3 milyonun altında olan daha küçük şehirlerde de mağazalaşmayı planlıyor.

Şirketin diğer önemli stratejisi ürün çeşitliliği. Sadece yatakta üç farklı markayla çalıştıklarını söyleyen Micard, “Türkiye’deki iki lider marka bizim için üretim yapıyor. Bu kadar çok seçeneği uygun fiyatla sunarak fark yaratacağımıza inanıyoruz” diye konuşuyor.YERLİ TEDARİKÇİYE ÇAĞRI

3 milyar Euro’nun üzerinde cirosu olan Conforama, ürün tedariğin-de de Türkiye’yi tercih ediyor. Elektronik ürünleri Türkiye’den aldıklarını söyleyen Micard, Türk markalarıyla çalışmak istediklerini, hatta Vestel ile görüşme halinde olduklarını söylüyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak yatak üretimi yapan şirket, mobilyanın yüzde 15’ini Türkiye’den tedarik ediyor.

Conforama’nın global satın alma yaptığını belirten Micard, şöyle devam ediyor: “Türkiye’de doğru tedarikçileri bulursak global bir satın almaya dönüşecek büyük bir fırsat var. Bizim buraya gelmemizle birlikte birçok Türk tedarikçi de global tedarikçi olma noktasına geliyor. Şu an merkez ile görüşmeler yürüten şirketler olduğunu biliyorum.”

TÜRKİYE AŞIĞI GENEL MÜDÜR

Conforama Genel Müdürü Stephane Micard, tam Türkiye aşığı. Eşi Türk otan Micard, Türkiye vatandaşı olmuş ve Türkçe öğrenmiş. Türkiye’yi ikinci ülkesi olarak görüyor. Yıllar önce eşiyle Türkiye ziyareti sırasında 10 Kasım’da Atatürk anmasına denk geldiğini ve sokakta saygı duruşundaki insanları görünce çok etkilendiğini söylüyor. Türkiye’nin çok önemli bir konumda bulunduğunu belirten Micard, “Hem Fransız hem de Türk olmakla gurur duyuyorum. Hiçbir ülke tabii ki muhteşem olamaz ama bana ilham veren şey Türkiye’deki insanlar geleceklerine inanıyor ve coşkuyla inanarak yaşıyorlar. Bu Avrupa’da olmayan bir şey” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu