Haberler

İhracatçı birliklerine sürpriz adaylar var

İhracatçı birlikleri nisan ayında yeni yönetimlerini belirlemek için sandık başına gidecek. 60 ihracatçı birliğine üye 58 bin ihracatçı firma dört yıl görev alacak yeni yönetim ve başkanlarını seçecek.


TOBB Yasası’ndaki değişikliğe benzer bir değişiklik olmaz ise, ihracatçı birliklerinin mevcut yönetimlerinin yüzde 80’i son kez aday olacak. Bu nedenle yapılacak seçimler çok önemli, ihracatçı birlikleri ile çok geniş çaplı bir haberi daha önce yayınlamıştık. Kulis bilgiler oldukça seçime kadar olan sürede sayfalarımızda yer vermeye çalışacağız.

İhracatçı birlikleri

Seçimlerin en heyecanlı ve katılımlı yaşandığı yer kuşkusuz ihracatın başkenti olan İstanbul, Seçim takvimi yaklaştıkça sürpriz adaylar gelmeye devam ediyor. Size iki birlikten yeni gelişmeleri aktaracağız. İHKİB (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) ve İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracatçıları Birligi’nde yeni adaylar gündemde.İHKİB’de başlangıçta Hikmet Tartıverdi ve Abdi Köse adaylığını açıklamıştı. Sonrasında Türkiye Moda ve Hazırgiyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk de adaylığını açıkladı. Şimdi dördüncü bir aday daha gündemde. Red Star markasıyla bilinen ve Türkiye Denim Sanayicileri Derneği Başkanı Nedim Özbek de İHKİB başkanlığı için nabız yoklamaya başladı. Nedim Özbek, mevcut yönetime sert eleştiriler yönelerek, “Altı yıldır ne yaptınız da yeniden aday oluyorsunuz. İHKİB’te ticarette, modada, tasarımda başarılı olmuş bir ekibin iş başına gelmesini istiyoruz. Benim illa da başkan olayım diye bir takıntım yok. Ancak yönetimin değişmesi gerektiğini düşünüyorum” diyor. Nedim Özbek, sektörle yapacağı temaslar sonrasında kesin adaylığını bu hafta açıklayacak.

Türkiye’nin önde gelen mobilyacılarının üye olduğu İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri ihracatçıları Birliği Başkanı Abdullah Tever’in karşısına da bir rakip çıkacak. Muhtemel rakibin İnegöl’deki mobilyacıların desteğini arkasına almaya çalışan, MOSDER (Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği) Başkanı Ahmet Güleç olduğu belirtiliyor. Fabrikası İnegöl’de bulunan NDesign markasının sahibi Güleç’in inegöllü mobilyacıların desteğini alması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Abdullah Tever, 2006 yılında İstanbul Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin 31 yıllık efsane başkanı Özcan Balkır karşısında seçim kazanmıştı. Son yıllarda hızla büyüyen ve ihracatı 2 milyar dolara yaklaşan mobilyacılar kendilerinden, özellikle de 900’e yakın firmanın bulunduğu İnegöl’den bir başkan çıkmasını arzu ediyormuş. Konu ile ilgili değerlendirmelerini sorduğunuz Abdullah Tever, “Seçimlerde iki liste çıkabilir ama uzlaşma noktasında ümitliyiz. Sekiz yıldır görevdeyim ve bağlı olan tüm sektörleri her platformda temsil ediyorum. Önemli olan iz bırakabilmek. Ben de bu görevde iz bırakabildiğime inanıyorum” diyor.Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu