Pazartesi , Eylül 17 2018
Anasayfa / Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi / İhracat Irak’a rağmen arttı

İhracat Irak’a rağmen arttıhaziran ihracat toplantisiHAZİRANDA ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.6 artışla 12 milyar 544 milyon dolar olarak gerçekleşti. TİM (Türkiye ihracatçılar Meclisi) Başkanı Mehmet Büyükekşi, haziran ayı ihracat rakamlarını TÜpraş Kırıkkale Rafinerisi salonunda düzenlenen basın toplantısında açıkladı. Büyükekşi, yılın ilk altı ayındaki toplam ihracatın ise yüzde 7.3 artışla 79 milyar 935 milyon dolara çıktığı bilgisini verdi. İhracat, 2013-2014’ün son 12 aylık döneminde ise yıllık bazda yüzde 2.6 artış kaydederek 152 milyar 662 milyondan 156 milyar 594 milyon dolara çıktı.
Mehmet Büyükekşi, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Musul’u ele geçirmesiyle haziran ayında Irak’a olan ihracatın yüzde 21 düştüğünü ve ülkenin en fazla ihracat yapılan üçüncü pazar konumuna gerilediğini söyledi. Ingiltere ise Almanya’nın ardından en fazla ihracat yaptığımız ikinci ülke konumuna çıktı. Büyükekşi, “ilk beş ayda Irak’a ihracatımız yüzde 11 artışla 5 milyar 40 milyon dolara yükseldi. Ancak haziranda aylık ihracat yüzde 21 geriledi” dedi. Geçen haziranda Irak’a yapılan 920 milyon dolarlık ihracat bu yılın aynı ayında 727 milyon dolara indi.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

myfikirler.org

Bunu da İnceledinizmi ?

Bilançosu Al Veren 32 Hisse

Uzmanlar, ikinci çeyrekte finansal performans bakımından holding, demir çelik, havayolu, madencilik, savunma sanayi, kimyasal maddeler, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir