Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

HSBC Yatırım, “Yükseliş hız kesse de sürer” diyor

Gergin geçen seçiın sürecinin ardmdan beklentileri satm alan borsa, gelişen piyasalarla arasındaki iskonto oranım azalttı. HSBC Yatırını Genel Müdürü Tolga Koyuncu, yükseliş hızının yavaşlaşa bile devam etmesini ve endeksin 75.000’i test etmesini bekliyor. HSBC Yatıran, tüketim sektörünün öne çıkacağı yeni dönemde Halkbank, THY, CCI, BIM, Ülker ve Teknosa hisselerini öneriyor.


Piyasalar, seçimlerin ardmdan hız kaybetse de yoluna devam ediyor. Seçim öncesinde yabancı alımlarıyla borsa-da başlayan yükseliş hareketi, seçim sonrasında yerli yatırımcıların katılımıyla devam ediyor. Bunun yanında dolar/TL 2,10 desteğine, gösterge faiz yüzde 10 seviyesinin altına gerilemiş durumda. Bu kritik dönemde yaşananları ve bundan sonraki beklentileri HSBC Yatırım ekibiyle konuştuk.

hsbc

Yıl sonunda büyümenin yüzde 2-3 arasında olmasının beklendiği bir oltamda, HSBC Yatırım, beklentisini yüzde 2,2 olarak belirliyor. Piyasaların Türkiye’de gönnek istediği hikâyenin ‘yeniden dengelenme’ olduğunu söyleyen HSBC Yatırım ekibi, bu bağlamda da Türkiye’nin büyümeden biraz feragat etmesi gerektiğini vurguluyor. Böylesi bir ortamın, ekonomi biraz daha yavaş büyüdüğü için hem enflasyon tarafında bir düzelme olması hem de cari açığın bir miktar geriye gelmesi için en önemli şart olduğu kaydediliyor.

BEKLENTİLER SATIN ALINDI

22 Mayıs’taki FED kararları sonrası Merkez Bankaları’nın doğru politikalarıyla gelişmekte olan piyasalara gelen satışların daha fazla derinleşmediğini söyleyen HSBC Yatırım Genel Müdürü Tolga Koyuncu, özellikle Kırılgan Beşli ülkelerinde bir miktar para çıkışı olduğunu söylüyor. Ancak çok büyük kayıpların da olmadığını ifade ediyor. Türkiye’ye geldiğimizde ise TCMB’nin faizi yüzde 10’da tutması, dolar Tl.’tıin 2,1’e gerilemesi ve enflasyonun da yüzde 9’larda kabul görmesiyle zaten gevşemiş olan BİST’te, mart ayında rekor alım gerçekleşti. Yabancıların Türk yatırımcılardan farklı olarak seçim beklentilerini önceden satın aldığını söyleyen Koyuncu şöyle devam ediyor:

“Yabancılar mart aymda 680 milyon dolarlık net alım yaptılar ve böylece son iki ayda neredeyse 2013 yılındaki çıkışların tamamı telafi edildi. Yabancılar gelişen piyasalarda siyasi çekişmelere alışkın, değerlemelere göre hareket ediyorlar. Yerliler son dönemde daha karamsardı. Rusya’daki gelişmeler de Türkiye pazarına ilgiyi artırdı. Türkiye’deki büyüme beklentileri biraz geriye çekilmiş de olsa, istikrar açısından yatırımcılara cazip geliyor.”

BİST’TE İSKONTO KAPANIYOR

HSBC Araştırma Direktörü Cenk Orçan, Türkiye piyasasının dip noktadan dolar bazında yüzde 20’ye yakın bir toparlanma gösterdiğini ve yüzde 15’e kadar açılan iskontoların da son haftalardaki bankacılık sektörü yükselişleriyle beraber kapandığını anlatıyor. Orçan, “Bankaların F/D oranı 0,85’lerdeydi. Seçim öncesinde gayet cazip fiyatta bulunan bankalann alındığına şahit olduk. Şimdiyse F/K oranı 1,1’lere çıkmış durumda ve alımlar bir miktar azalsa da devam ediyor” diyor. Cenk Orçan, Türkiye’nin yüzde 2’ler civan büyüdüğü ve faizlerin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda ise bankalann F/K oranlarının 1,4’lere çıkmasını beklemenin yanlış olacağı vurgusunu yapıyor.HSBC Yatırım, bu ortamda 2015 yılına bakıldığında bankalan halen cazip görürken, kısa vadede ise bankalardaki alım trendinin durmasını öngörüyor.

TÜKETİM BELİRLEYİCİ OLACAK

Türkiye piyasalarının seçim öncesi ve sonrasındaki hareketle şu anda diğer piyasalardan pozitif yönde ayrıldığını dillendiren Tolga Koyuncu, bundan sonra endeksin yönünün ne olacağına dair en önemli donenin tüketimin ne yönde olacağı ile alakalı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Şu anda kredi faiz oranlarının 0,80’lerden l’lere çıktığı bir ortamdayız. Faizler yükselmiş olsa da bu seviyeler alım yapılması için pahalı seviyeler değil. Seçim sonrası kazanılan moralle tüketicinin yapacağı harcamalar ve bankaların burada alacağı aksiyonlar, endekste yönün yukarı olması için gerekli en önemli nokta.”

Tolga Koyuncu, aksi durumda yükselişten bahsetmenin mümkün olmayacağını kaydediyor. Koyuncu, önümüzdeki iki üç ay içinde tüketici harcama eğilimlerinin, kredi faizlerinin ve döviz kurunun bu seviyelerde kalıyor olmasının endeksin yönünü belirleyeceğini söylüyor.

Siyasi olayların durulması ve yeni toplumsal gerginlikler olmaması durumunda Türkiye’deki yatırımcıların ellerindeki dolarların bir kısmını bozdurup TL’ye geçirmelerinin olası olduğunu belirten Tolga Koyuncu, böy-lesi bir durumun da faizleri yüzde 10’un altında tutabileceğini belirtiyor. “Bu durum aynı zamanda dolar talebini dengeleyeceği için kur 2,10’lar-da kalabilir. Hal böyle olunca enflasyon beklentileri de yine yüzde 8,5-9’larda kesinleşmiş olacak” diyen Koyuncu, bunun sonucunda yatırımların yeniden hız kazanmasını ve endeksin bu seviyelerden yüzde 5 oranında yükselmesini bekliyor.

Kurum, kötü senaryoda ise artık en kötü beklentilerin geride kaldığını düşünüyor ve özellikle tek parti hükümetinin devam edeceği beklentisinin daha da güçlenmesiyle geçen yıl-ki gibi bir düşüş beklemiyor. HSBC Yatırım’a göre olası en kötü senaryoda endeksin kazanmış olduğu seviyelerden yüzde 10’luk gerilemesi muhtemel. Kurum, yeni süreçte mevduat ve hisse senedi ağırlıklı portföyün öne çıkacağı değerlendirmesini yapıyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu