Şirket Haberleri

Hilti, Türkiye’de üretim kararı aldı

hiltiDünya genelinde 120 ülkede faaliyet gösteren dayanıklı inşaat malzemeleri üreticisi de de kararı aldı. Hilti Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Mehmetçik Kalay, “Türkiye’deki 2020 büyüme stratejimiz kapsamında üretimimizin bir kısmım burada yapma kararı aldık. Çakşan sayımızı da 200’den 500’e çıkaracağız” diyor.

Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan 35 bin nüfuslu Lihtenştayn Prensliği’nde 1941 yılında küçük bir aile şirketi olarak kurulan dayanıklı inşaat malzemeleri üreticisi Hilti, Türkiye’de üretim için düğmeye bastı. 2013 sonu itibariyle dünya genelinde 21 bin çalışanıyla 120 ülkede faaliyet gösteren ve 5 milyar dolar ciroya ulaşan Hilti, Avrupa, Güney Amerika ve Uzak Asya’dan sonra Türkiye’de de üretim tesisi kuracak.


Hilti’nin Türkiye pazarında 1997 yılından bu yana yüzde 100 yabancı sermayeli bir firma olarak faaliyet gösterdiğini belirten Hilti Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Mehmetçik Kalay, “Türkiye’deki 2020 büyüme stratejimiz kapsamında üretimimizin bir kısmını burada yapma karan aldık. Know how gerektiren bazı teknik ürünlerimizi artık Türkiye’de üreteceğiz” diyor.

10 ÜLKENİN MERKEZİ

Kaba inşaat, ince işler, mekanik, elektrik, enerji ve endüstri sektöründe çalışan profesyonellere yönelik ürün ve hizmetler sunan Hilti Türkiye, 2011’den bu yana Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ermenistan, Gürcistan, Tacikistan, Moldova ve Kuzey Irak olmak üzere 10 ülkenin operasyonlarını yönetiyor.

Hilti Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü Mehmetçik Kalay, son beş yıl içinde yıllık ortalama yüzde 29 oranında büyüme kaydettiklerine dikkat çekerek, “2013 yılını ise yüzde 34’lük bir büyüme ile kapattık. Bu büyüme oranı ile Ortadoğu, Türkiye ve Afrika (META) Bölgesi’nde en fazla büyüyen ülke olduk” diye konuşuyor. 2013’te inşaat sektörü yüzde 7,1 büyürken Hilti’nin çok daha hızlı büyüyerek pazar payını ciddi oranda artırdığını vurgulayan Kalay, “Kısa sürede pazar payımızı yüzde 2’lerden yüzde 10’a taşıdık. 2014 yılında da yüzde 36lık bir büyüme hedefliyoruz. 2020’ye kadar her yıl en az yüzde 20 büyüyerek, Türkiye’deki çalışan sayımızı da 200’den 500’e çıkaracağız” diyor.

BU YIL ÜRETİM BAŞLIYOR

Mehmetçik Kalay, Hilti’nin küresel operasyonları içinde Türkiye’nin giderek daha da öne çıktığına dikkat çekerek, “Burada elde ettiğimiz know how’ı üretime dönüştürme kararı aldık. Kimyasal dübel gibi teknik ürünlerde 2014 içinde yavaş yavaş üretime başlayacağız. Sonrasında da her yıl üretimimizi artırmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

TARİHİ CAMİLERİ ONARIYOR

Hilti Türkiye olarak önemli bir sosyal sorumluluk projesine de imza attıklarını anlatan Mehmetçik Kalay, şunları söylüyor: “Ülkemizde çok sayıda tarihi yapı var. Tarihi yapılardaki bazı yenileme projeleri aynı zamanda güçlendirme de içeriyor. Klasik yöntemle binanın tavanından çelik gerdirerek güçlendirme yapıyorlar ki bu kötü bir dış görünüş ile binanın tarihi dokusunu bozuyor. Hilti’nin Türkiye gibi birçok tarihi yapıya sahip İtalya’da yoğunlukla satışını gerçekleştirdiği uzun metrajlı delim sistemini geçen yıl Kültür Bakanlığı ile birlikte bir projede deneme imkanı bulduk. Şu ana kadar Nasuh Ağa Camii dahil olmak üzere Kütahya Simav’da bulunan üç camide bu uygulamayı gerçekleştirdik:”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu