Şirket Haberleri

Hayat Holding Nijerya’da Fabrika Kuruyor

nijerya ogunHayat Holding çok uluslu bir grup olma yolunda ilerliyor. Bünyesindeki Molfix, Molped, Papia, Familia ve Bingo gibi markalarla 101 ülkeye ihracat yapan grubun Türkiye dışında beş ülkede daha fabrikası var.

Cezayir’de hijyenik kağıt ve deterjan, Mısır’da hijyen ürünleri, Bosna’da temizlik kağıdı, Bulgaristan ve Ukrayna’da ise deterjan fabrikaları bulunan grup, altıncı fabrikasını ise Nijerya’da kurmak istiyor. Bu girişimi bir yıldır kamuoyunca biliniyor. Hatta yapılan bazı haberlerde grubun Nijerya’ya 30 milyon dolara bebek bezi fabrikası kuracağı bilgisi de yer aldı.


Ancak öğrendik ki, Hayat Holdingin Nijerya planları çok daha büyük. Arkadaşımız Mehtap Halıcı’nın duyumlarına göre, Hayat Holding 170 milyonluk nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesi Nijerya’ya yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım yapacak. Yatırım için Nijerya Hükümeti ile temasa geçen holding yöneticileri, bu sayede yaklaşık bin kişiye de istihdam sağlamayı planlıyor. Ülkenin Batı kıyısında bulunan ve nüfusu 4 milyona ulaşan Ogün kentinde yer alacak yatırım, kimya sektörüne yönelik yapılacak. Bölgede uzun zamandır fırsat arayan Hayat Holding icra Kurulu Üyesi, Stratejik Planlama, Yeni iş Geliştirme ve Yatırımlar Koordinatörü Ali Zeybek, geçen hafta Nijerya’da resmi görüşmelere başladı. Yatırımın doğalgaz ve petrol zengini Nijerya’da yapılan son dönemdeki en büyük yatırımlardan biri olacağı konuşuluyor. Bünyesinde 16 şirket, 24 marka ve dünya çapında 22 fabrika bulunan Hayat Holding, beş kıtada 101 ülkeye 127 milyon dolarlık ihracat yapıyor. 2013’te yüzde 21 büyüme kaydeden holdingin 1 milyar dolar ciro yaptığını da belirtelim.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu