Cuma , Haziran 22 2018
Anasayfa / Bilim - Teknoloji - İnovasyon / Hafif ama güçlü kamyonet nasıl yapılır?

Hafif ama güçlü kamyonet nasıl yapılır?Oto mühendisleri yakıt tüketimini iyileştirmek istedikleri zaman araçtan bir şeyler atmaya başlarlar. Motor, koltuklar, hatta somunlar ve vidalar bile hafifletilir. Fakat bunun da bir sınırı var. Kamyonetler gibi büyük araçlarda tasarımcıların gövdeyi hedef alması gerekiyor. İşte, çelik yerine alüminyum gövde kullanılan yeni Ford F-150’de de bu düşünülmüş. Alüminyuma, meşrubat kutuları yüzünden genelde zayıf bir metal gözüyle bakılır. Fakat Ford mühendisleri çelik kadar iyi sonuçlar veren özel bir alaşım kullanıyor.
kamyonet

Isıl işlemden geçirildiğinde bu aLaşım güç bile kazanıyor. Alttaki şasi yine yüksek dayanımlı çelikten üretilmiş, o yüzden de kamyonet ağır yükleri taşıyıp çekebilecek kadar güçlü. Buna rağmen bir önceki modelden 300 kg kadar daha hafif. Bu tasarımın yakıt tüketimini de olumlu etkilemesi lazım, ancak bunun oranını görmek için yılın sonuna doğru açıklanacak yakıt sarfiyat testlerini beklememiz gerekecek.

 

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Güvenlikte İnovasyon İçin Kolları Sıvıyorlar

“Yalnızca güvenlikçiden değil, temizlikçiden, çaycıdan bile etkili güvenlik çözümleri bekliyoruz” Tüm sektörlere yön veren teknolojik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.