Salı , Temmuz 25 2017
Anasayfa / Şirket Haberleri / Güneydoğu’nun ihracatçısı: Altunkaya

Güneydoğu’nun ihracatçısı: AltunkayaTemelleri toptan gıda ve nakliyecilikle atılan Altunkaya Şirketler Grubu Körfez Savaşı sonrasında atıldığı dış ticarette Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer almayı başardı…

MAHMOOD markasıyla adını iç piyasada güçlü bir şekilde duyurmayı başaran Altunkaya Şirketler Grubu, Körfez Sa-vaşı’ndan sonra atıldığı ihracat sektöründe zirveye çıkmaya devam ediyor. Türkiye’nin en çok ihracat yapan firmaları arasında yer alan Altunkaya, ürünleriyle başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde ilk sırada tercih ediliyor.

Altunkaya Şirketler Grubu

Altunkaya Şirket Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, gıda, içecek, sağlık ürünleri, tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösterdiklerini, gıda sektöründe binin üzerinde ürün çeşitlerinin bulunduğunu söyledi. Altunkaya, “Gaziantep’teki tesislerimizde Altunsa markamızla margarin, ayçiçek yağı, zeytinyağı, sos ve toz gıda üretiyoruz. İzmir’de ise salça, zeytin ve konserve ürünleri üretimimiz var. Mahmood markasıyla kahve ve çay, Altunsa, Livans ve Euro Drink ile toz ve sıvı içecek, Altunsa ve Mahmood markasıyla süt tozu üretimimiz var. Kahve ve toz içecek üretimini Gaziantep’teki tesislerimizde yapıyoruz. Çayı ise şu an sadece Sri Lanka’da üretiyoruz.Ancak İran ve Irak’ta da paketleme fabrikalarımız bulunuyor. Dubai’de ise doğal sıvı içecek ve süt tozu üretim tesislerine sahibiz” dedi.

Confy markasıyla bebek bezi ve temizlik havlusu üretimi ile Türkiye’nin en büyük tesislerinden birine sahip olduklarını belirten Altunkaya, “Başta Irak olmak üzere, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin en çok tercih edilen bebek bezi markalarından biriyiz. Tarım ve hayvanlık sektöründe ise Türkiye’nin en modern birkaç serası arasında yer alan bir domates serası kurduk. Burada jeotermal su kullanıyoruz. Ayrıca Gaziantep’te süt çiftliği kuruyoruz. Orada 2 bin büyükbaş hayvan bulunuyor. Yılsonunda tamamlanması planlanan çiftlikte 7 bin büyükbaş hayvana ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Ortadoğu başta olmak üzere Orta Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerine olmak üzere 50’den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını bildiren Altunkaya, “Faaliyetlerimizin yüzde 95’ini ihracat kanalında gerçekleştiriyoruz. Türkiye’deki üretim tesislerinde bin 500’ün üzerinde kişiyi istihdam ediyoruz. Sürekli gelişmeye ve büyümeye devam ederek bölge ve ülke ekonomisinin itici güçlerinden biri olmak için çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz. 2014 yılında Güneydoğu Anadolu bölgesinin en çok ihracat yapan şirketi, Türkiye’nin ise 27’nci şirketi olduk” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir