Kariyer ve İş İlanları

Gözde Olacak Meslekler

Meslek seçimi insan hayatının çok önemli belirleyicilerinden biri. Aslında bu noktada en doğru kararı size içinizden gelen ses söyleyecektir, ancak vizyonunuzu geliştirmek isterseniz geleceğin mesleklerine göz atmanızı tavsiye ederiz.


Sürekli gelişen ve değişen hayatı arz ve talep dengeleri de ayak uydurmak zorunda. Böylece pek çok meslek bir anlamda ‘eskiyerek’, yerini yeni ihtiyaçlara göre oluşan mesleklere bırakıyor. Henüz okul sıralarındayken geleceğe hazırlanmak isteyenler için bu araştırmalar yararlı olabilir. Bu sonuçları paylaşmadan önce aslında doğru olanın herkesin kendi yeteneklerine ve kişisel özelliklerine göre seçim yapması gerektiğini de belirtmiş olalım.

meslek secimi

ABD’li kariyer planlama şirketi Career Cast, “yılın mesleği” araştırmasını 25. kez 2013 yılının sonunda yayınladı. Mesleklerin “ortam, gelir, görünü ve stres” gibi kriterlerle değerlendirildiği araştırmaya göre 2013 yılının en iyi mesleği ortalama 91 bin dolarlık yıllık gelirle aktüerlik. Aktüer, finansal riskleri değerlendiren ve çözümler üreten profesyonellere verilen isim. Araştırma-nın sonuçlarına göre bunu 85 bin dolarla biyomedikal mühendisliği, 89 bin dolarla yazılım mühendisliği izliyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre geleceğin bazı meslekleri şunlar olacak:

Ekolog

Dünya nüfusu ve çevresel atıklar arttıkça çevre temizliği ve hijyen ön plana çıkıyor. Artık tüm ürünlerin çevre sağlığına uygunluğu testlerle ölçülüyor. Çevreye saygılı olmayan ürünler onay alamıyor. Bu noktada ekologlara çok iş düşecek.

Şehir Planlamacısı

Nüfus artmasının bir diğer sonucu gün geçtikçe artan trafik ve binalarla gelen keşmekeş. Bu durum yerleşim bölgelerinin detaylı planlamasını zorunlu kılacak.

Mekatronik Mühendisi

Mekatronik mühendisi, mekanik, elektrik, elektronik, bilgisayar ve bilgi teknolojilerinin bir arada kullanılarak endüstriyel ürünlerin tasarımı ve üretimini planlıyor. Mekatronik mühendisleri, ürün tasarımında ve imalatında kolayca iş bulabilecek.

Evlilik ve Aile Terapisti

Günümüzdeki boşanma oranlarına bakılırsa gelecekte evlilik konusunda uzmanlaşmış psikologların gözde olacağını düşünmek zor değil.

İnternet Gazetecisi

Gelişen çağın teknolojileriyle birlikte gazetecilik mesleği de yeni bir boyut kazanıyor. Yeni gazetecilik anlayışına göre doğru ve hızlı haber için internetin önemi tartışılmaz.

İnternet Arkeologu

İnternetteki bilgi çokluğu ve kirliliği içinde, aranılan bilgiye ulaşmak hayati önem taşıyor, internet arkeologları, tam bu noktada devreye girip ihtiyacınız olan bilgiyi, gereksiz bilgi yığınlarının içinden, ince bir işçilikle çıkarıp sunacaklar.

Moleküler Biyolog ve Genetik Uzmanı

Devlet Planlama Teşkilatı’nın 5 yıllık kalkınma planında yer alan moleküler biyoloji ve genetik bilimlerini düşünmenizde fayda var. Bu bölüm kanser moleküler biyolojisi ve bitki biyoteknolojisi konusunda da araştırmalara olanak tanıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu