Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Giyilebilir Android

Android WearÜlkemizde cep bilgisayarı olarak adlandırılan PDA (,Personal Digital Assistant) cihazlar 90’lı yıllardan itibaren hayatımızda yer almaya başladı. Bilgisayar teknolojisinin hayatımıza getirdiği kolaylıkları cebimizde taşıyabiliyor olmamız hoşumuza gitmişti.

Yine aynı yıllarda hayatımıza girmeye başlayan cep telefonlarının, cep bilgisayarları ile evliliği sonucu da akıllı telefonlar dünyaya geldi. Akıllı telefonlar her geçen gün daha hızlı ve daha akıllı olurken ekran boyutları da “cep telefonu” olarak isimlendirilmenin sınırlarını zorlamaya başladı. Gelen e-postalarımıza bakmak için cebimizden veya çantamızdan cep telefonumuzu çıkarmak bile zahmetli gelmeye başladı artık. Diğer bir ifadeyle taşınabilir akıllı telefonlarımız bile yeterince “taşınabilir”değil artık; dolayısıyla da”giyilebilir”akıllı ürünler, teknoloji pazarında yeni bir niş olarak ön plana çıkmaya başladı. Bunların da ilk ticari örnekleri akıllı kol saatleri olarak raflarda yerlerini almaya başladı.


Akıllı telefon piyasasının lider işletim sistemlerinden Android’in de “giyilebilir” versiyonu Android Wear 18 Mart 2014’te program geliştiricilerin kullanımına resmen sunuldu. Android VVear giyilebilir teknolojilerde kullanılmak üzere tasarlanmış ilk işletim sistemi olarak, Motorola Moto 360 ve LG G VVatch ise Google Wear için tasarlanmış ilk cihazlar olarak tarihe geçti.

http://www.android.com/wear/Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu