Girişimcilik Haberleri

Girişimciye ‘Global’ fırsat

Global Liman İşletmeleri (GLl), bünyesindeki sekiz kruvaziyer liman ile dünyanın bu alandaki en büyük işletmecisi oldu. GLİ’nin son iki hamlesi olan Barcelona ve Lizbon kruvaziyer limanları aym zamanda yatırımcıya da yeni bir perakende kapısı olacak. Toplam 15 bin metrekarelik ticari üniteler ağırlıklı olarak Türk şirketlerinin hizmetine sunulacak.

Global Liman İşletmeleri

Liman işletmeciliğine 2004’te adım atan Global Yatırım Holding, aradan geçen 10 yılda kruvaziyer terminal işletmeciliğinde dünyanın en büyük şirketi konumuna yükseldi. Üçü Türkiye sınırları içerisinde, beşi Portekiz’den Singapur’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada hizmet veren sekiz kruvaziyer liman işleten Global Liman işletmeleri (GLl), yıllık 4 milyon yolcu kapasitesiyle bu alanın en büyük oyuncusu oldu.


10 yılda gerek ihale bedelleri, gerekse sonradan realize ettiği yatırımlarla sektöre 400 milyon dolara yakın kaynak aktaran GLİ’nin hedefi, gelecek beş yıl içerisinde kapasitesini 2 katına çıkarmak. Doğu Akdeniz çanağında Yunanistan, Hırvatistan ve Mal-ta’nın yanı sıra Tunus’ta arayışlarını sürdüren GLÎ’nin 2013 cirosu 143,5 milyon dolar oldu. Bu noktada vurgulamakta yarar var. Kruvaziyer liman işletmeciliği, limancılığm karlılığı en yüksek alanlarından biri. Bu alanda kârlılık yüzde 70 olarak belirtiliyor.

BEŞ YILLIK PROJEKSİYON

GLİ’nin en son bünyesine dahil ettiği ve son izinleri beklediği limanlar, Ispanya’nın Barcelona ve Portekiz’in Lizbon kruvaziyer limanları oldu.

GLl’de tüm operasyonlar CEO Saygın Narin başkanlığındaki 10 kişilik profesyonel bir ekip tarafından yönetiliyor. Cironun beş yıl içinde 200 milyon dolar civarına yükseleceğini belirten GLl CEO’su Saygın Narin, “Bu alanda cirosal hacimden ziyade kârlılık yüksektir. Bizim gelirimizi artırmaya dönük özel çalışmalarımız olacak. Liman içinde perakende sektörüne dönük önemli fırsatlar sunan projeler geliştireceğiz” diyor.Barcelona ve Lizbon kruvaziyer limanlarında geçirilen zamanı artırmak GLl’nin en önemli hedefleri arasında. Bu noktada bölgesel araştırmalar ve anketler düzenlenecek. Bir taraftan yolcu olarak limandan hizmet alacak turiste hitap edecek perakende noktalan oluşturulacak. Diğer yandan da her iki kentin insanlarının limanlara gelerek zaman geçirmelerine olanak yaratacak çalışmalara imza atılacak.

ŞİRKETLERE FIRSAT

Aslında her iki limanda da şirketlere kiralanmış perakende noktaları mevcut. Amaç bu alanları yenilemek, genişletmek ve günümüz ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde perakendeye açmak. Yeni çalışmalarla birlikte her iki limanda 15 bin metrekarelik kapalı alanlar yaratılacak. Giyim perakendesinden restoranlara, çocuklara dönük eğlence alanlarından sinemaya kadar çok çeşitli sektörlerden ya tınmalar limanlara davet edilecek.

Türkiye’de çok iyi noktalara gelen perakende sektörü için limanlarının önemli bir açılım kapısı olduğunu belirten Saygın Narin, “Özellikle Türk yatırımcılara hitap edeceğiz. Onların işletmelerimizi keşfetmelerini kolaylaştıracağız” diye konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu