Girişimcilik Haberleri

Girişimciliğin finansmanı

“Kalkınma Ajansı – Melek Yatırım Ağı İşbirliği Modeli”nin temeli Kayserimde atıldı. Atılan bu adım, bölge illerinde girişimciliğin finansmanı konusunda yepyeni ufuklar açabilir…


KALKINMA Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren kalkınma ajanslarının özellikle girişimcilerin ve KOBÎ’lerin inovatif finansal enstrümanlarla tanışmalarına da aracılık ederek çok önemli bir boşluğu doldurabileceklerini Gaziantep’te yaptıkları yıllık toplantılarındaki konuşmam sırasında aktarmıştım. Nitekim, merkezi Kayseri’de bulunan ORAN-Orta Anadolu Kalkınma Ajansı bu konuda öncü oldu ve TBAA-Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği ile işbirliği içinde EBAN-Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü Onursal Başkanı’nı Brüksel’den Kayseri’ye getirerek bir ilki gerçekleştirdi.

Kalkınma Ajansı - Melek Yatırım Ağı İşbirliği Modeli

ÜÇ ÖNEMLİ ADIM ATILDI

Kayseri’nin önde gelen yatırımcıları böylelikle EBAN onaylı Melek Yatırımcılık Sertifika programı ile yoğun bir eğitimden geçirilerek Kayseri ve bölge illeri için çok güzel bir altyapı oluşturuldu.

ikinci hamle de Kayseri’deki girişimcilerin iş fikirlerine yatırım yapmak üzere, Hazine Müsteşarlığınca onaylı bir melek yatırım ağının kurulması kararı oldu. Eğitim programının son bölümünde Kayseri ve çevre iller için bir hareket planı ortaya konuldu ve bu plan çerçevesinde merkezi Erciyes Üniversitesi Teknopark’ı olmak üzere ERBAN-Erciyes Melek Yatırım Ağı’nın kurulması kararlaştırıldı. Bölgenin ilk Hazine onaylı melek yatırımcılık belgesine sahip Prof. Abdulhakim Coşkun’un önderliğinde kuruluş faaliyetleri yürüten ERBAN, İstanbul, Ankara ve İzmir dışında kurulan Anadolu’nun ilk Hazine onaylı melek yatırım ağı olmak üzere yola çıktı.

Üçüncü hamlede ERBAN ve ORAN arasında bir anlaşma imzalanması kararı ile özel sektör-kamu işbirliğinin güzel bir işbirliği modeli ortaya çıktı. Aynen Hollanda’daki kalkınma ajanslarının yaptığı uygulama gibi artık girişimciler ORAN’a iş fikirlerinin finansmanı için başvurduklarında şöyle bir cevap alacaklar:

“Önce ERBAN’ı ziyaret edin. İş planı ve iş modellerinizi ERBAN’ın yatırım komitesine sunun. Eğer ERBAN size yatırım yapma kararı verirse, bu durumda ORAN Kalkınma Ajansı da mevcut mevzuat doğrultusunda girişiminizi desteklemek adına yapabileceği her şeyi yapacaktır.”

ORAN ve ERBAN arasında imzalanacak olan bu işbirliği anlaşması, aslında devrim niteliğinde bir anlaşma. Kamu kaynaklarının ‘akıllı’ kaynağa çevrilmesi, ancak kendi kişisel sermayesini riske sokan ve sermayenin yanı sıra bilgi, deneyim ve çevre faktörlerini de girişimciye aktaran melek yatırımcılarla yapılabilecek işbirlikleriyle mümkün. Aslında, kalkınma ajansı, işbirliği yaptığı melek yatırım ağının entelektüel sermayesini, sadece bir sözleşme imzalayarak kullanmış oluyor. Böylelikle iş fikri tutacak olan ve yatırım almayı başarmış girişimcinin arkasında durarak kamu kaynağını daha da verimli kullanmış oluyor.

FİNANSAL DESTEKTE YENİ OLANAKLAR

Şu andaki mevzuatın, kalkınma ajanslarının melek yatırım ağları ile ortak yatırım fonu oluşturmaya müsait olmadığı kanaatindeyim ancak ORAN Kalkınma Ajansı’nın entelektüel sermaye desteğini sağlamak amacıyla başlattığı bu hareketin, bir zaman sonra meyveleri ortaya çıktıkça, artık finansal desteklerin de gelmesinin yolu açılabilecek.Bu devrim niteliğinde atılan Kalkınma Ajansı-Melek Yatırım Ağı işbirliği modelinin aslında kalkınma ajansının Kayseri’de ev sahipliğini yaptığı EBAN-Melek Yatırım Enstitüsü çalışması sonucunda ortaya çıktığını da unutmamak gerekiyor. Böylesine uluslararası bir eğitim programını, İstanbul’dan özel tercümanlar da getirerek Anadolu’nun göbeğinde organize etme vizyonu, bahsettiğim entelektüel sermayenin bir parçası. Bu sermaye ve bu vizyon sayesinde ortaya, hem Kayseri’nin hem de bölge illerin girişimcilerini finanse edecek olan bir melek yatırım ağı ortaya çıkıyor. ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kamil Taşcı’nm ABD’deki mastır ve doktora çalışmaları sırasında keşfettiği melek yatırımcılık sistemini, şimdi görev yaptığı kurumun ve bölgenin dikkatine sunmak üzere ortaya koyduğu vizyon ve emek için de ayrıca kendisine teşekkür etmek gerekiyor.

Umarım bu çalışmalar hızla meyvesini verir ve Ispanya’daki 52 melek yatırım ağı, İngiltere’deki 18 bin melek yatırımcı sayılarına bu tip inovatif uygulamalarla hızla ulaşırız.

Haftaya görüşmek üzere…

Baybars Altuntaş / ParaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu