Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Girişimcilik / Girişimciliği Sosyal Amaçlı Kullanan Girişimci

Girişimciliği Sosyal Amaçlı Kullanan GirişimciGirişimcilik genellikle kâr odaklı bir çaba olarak görülse de Türkiye’de girişimciliğini sosyal amaçlı kullananlar da yok değil. Girişim Savaşçısı programına katılan Aykut Kadir Kurt da girişimcilik genlerini sosyal bir konu üzerinde kullandı.

hücreBerke Sarpaş’ın başkan olduğu Sarpaş Grubu’nun oluşturduğu zorlu girişimci eğitimi programına katılan Kurt, öncelikle Türkiye’de kök hücre donörlüğü konusunda sıkıntıyı tespit etti. Her yıl yüzlerce çocuğun kemik iliği nakli yapılamadığı için öldüğünü öğrenen Kurt, Belkidesensin.org adıyla bir internet sitesi kurdu.
“Bir çocuğun hayatını kurtarmaya hazır mısınız?” sorusuyla gönüllülere ulaşan site Girişim Savaşçısı programının ilk sosyal girişimcilik projesi olmuş. Proje için ilk desteği yine Girişim Savaşçısı programına katılan girişimci adaylarından Serkan Ünvermiş ve Beste Diriöz’den alan ‘Belki de Şensin’ projesi yeni destekçileriyle birlikte büyümeyi planlıyormuş. 18 ile 55 yaş arası ve en az 50 kilo ağırlığındaki sağlıklı herkes kök hücre vericisi olabiliyor. Organizasyonel olarak geniş bir alana yayılması hedeflenen projenin İstanbul merkez olmak üzere şu anda Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Sakarya ve Çanakkale’de temsilcilikleri oluşturulmuş. Proje kapsamında amaç tüm bölgelerde temsilcilikler açmak. Bu bağlamda da yeni gönüllüler ile görüşmeler yapılıyormuş. Ayrıca kurumsal bağışlar için gerekli altyapıyı tamamlayan Kadir Kurt, büyük bir banka, bir ilaç şirketi ve bir spor kulübü ile görüşmelerini sürdürüyormuş.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Deneyimli Girişimci Eksikliği Var

“Birçok eksik var” “Amacım sektörü eleştirerek suçlu aramak değil. Sadece iki konuyu çözüm önerileriyle birlikte …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.