Girişimcilik Haberleri

Girişimcilere Selam! Sınırlara Veda!

Girişimcilik dünyası için çok önemli bir kaynak kitap yayınlandı. 76 ülkede raflara çıkan kitabın sekizinci bölümünde bizim deneyimlerimiz yer aldı. Genç girişimcilere duyurulur…

Girişimcilere Selam! Sınırlara Veda!

KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde verdiğim bir girişimcilik konferansında öğrencilerden biri şunu sordu: “KKTC tüm dünya ülkeleri tarafından ambargo uygulanan bir ülke. En güzel portakal burada yetişiyor ama biz portakalımızı bile satamıyoruz. Siz de bize buraya gelmişsiniz ve girişimci olmanın faydalarını anlatıyorsunuz. Bu şartlar altında Kıbrıs’ta bizler nasıl girişimci olabiliriz ki?”

girisimcilik kitabi

Güzel bir soruydu. Arkadaşımız haklı gibi duruyordu. Ancak atladığı bir detay vardı. Bu soru yirmi yıl önce sorulmuş olsaydı verilecek bir cevap olmayabilirdi. Ancak şimdi hiç de öyle değil. İnternetin hayatımıza girmesiyle artık girişimciler için yeni bir çağ açıldı. İş fikriniz varsa ve doğru bir iş modeli geliştirdiyseniz hem iş fikrinizi tüm dünya ile paylaşabiliyorsunuz hem de pek çok web sitesinden online sermaye bulabiliyorsunuz. Pekmezi Kilis’te olanın sineği Bağdat’tan gelirmiş misali, girişimciler iş fikirlerine tüm dünyadan sermaye, ürün veya hizmetlerine de tüm dünyadan müşteri bulabiliyorlar. Yani, KKTC’ye ambargo uygulanabiliyor, ancak internet hatlarına ambargo uygulanamadığı için girişimci için global bir gümrük kapısı klavyenin uçlarında.

ARTIK BİZ DE ÖĞRETEN KONUMUNDAYIZ

Zaten ABD’de ve Avrupa’da melek yatırımcıların yatırım yaptıkları iş fikirleri’nin yüzde 30’a yakını bilgi teknolojileri ve mobil teknolojilerinden oluşuyor. Bu yüzden portakal bile satamıyoruz demek yerine, “İnternette neler satabiliriz?” sorusu girişimci olmaya gerçekten niyeti olanlar için doğru bir yaklaşım.


Wiley, ABD’de iş dünyası kitapları alanındaki bir numaralı yayınevi. Merkezi New York’ta olan şirket, dünya çapında girişimcilik ekosisteminin yakından tanıdığı 15 girişimciyi bir araya getirerek “Planet Entrepreneur” (Gezegen Girişimcisi) isimli kitabı geçen hafta çıkardı.

Bu kitap, merkezi Fransa’da bulunan ve başkanlığını bir Türk profesörün yaptığı Dünya Girişimcilik Forumunun (WEF) resmi girişimcilik el kitabı olarak Wiley tarafından yayınlandı. Sözünü ettiğim Türk, Prof. Tuğrul Atamer aynı zamanda Lyon Ticaret Odasının kuruluşarından biri olan Emlyon Üniversitesi’nin Rektör Yardımcılığını da yaptığı için girişimcilik bölümü öğrencilerinin neye ihtiyaç duyduğunu da yakından bilen bir isim. Bu yüzden, kitap çıkar çıkmaz Emlyon Üniversitesi’nin ders kitapları listesine alındı.

Ben kitabın sekizinci bölümünü yazdım. Bu bölüme de Kuzey Kıbrıs’ta verdiğim konferanstaki öğrencinin sorusundan esinlenerek şu adı verdim: Hello “Entrepreneurs! Good bye Borders!” (Girişimcilere Selam! Sınırlara Veda!)

Sanal ortamda yapılan yorumlardan anlıyorum ki yazdığım bölüm, kitabın en ilgi çeken üç bölümünden biri olmuş.

Kitabın ortak teması şu: Gerçek hayattan hikayelerle girişimcilik devriminin nasıl başladığı ve günümüzde herkesin tek başına nasıl girişimci olabileceğini aktarmak.

• Bugünün girişimcisinin en sık kullandığı iş kurma teknikleri

• Girişimcilikte karşılaşılan sorunlarda teknolojinin kullanımı

• Sosyal girişimcilik ve katma değer oluşturan teknikler

• Kadın girişimciliğinin geliştirilmesi

• Tek kişilik girişimcilik modelinin global gelişimi

• Sağlık, yiyecek ve ev araç-gereçleri gibi dünyada en çok iş yapılan girişimcilik modellerindeki global fırsatlar

• Sosyal medya kullanımının girişimciler için önemi.

Kitabın her bölümü girişimcileri yakından ilgilendiriyor :

Önsöz : WEF / Dünya Girişimcilik Forumu, Prof Tuğrul Atamer

Bölüm 1: Global Girişimcilik Devrimi, Inderjit Singh

Bölüm 2: Girişimcilik Teknolojisi Tranferi, Nikhil Agawal

Bölüm 3: Girişimciler: Yeni Global Maceracılar, Dr. Colin Jones

Bölüm 4: Yeşil Girişimcilik, Thais Corral – Jarrod Russell -Daniele Cesano

Bölüm 5: Sosyal Girişimcilik, Tony Meloto

Bölüm 6: Kadın Girişimciliğinin Geliştirilmesi, Jeannie E. Javelosa

Bölüm 7: Piramidin Altında Değinilmeyen Potansiyel, Jack Sim

Bölüm 8: Girişimcilere Selam! Sınırlara Veda!, Baybars Altuntaş

Bölüm 9: Yeni Dönem Girişimcilik İçin Yeni Finansman Metodu, David Drake

Bölüm 10: Sosyal Medya: Oyun Değişti!, Fadi Sabbagha

Bölüm 11: Girişimcilik Eğitiminde Değişiklik Paradigması, Anna-Lena Johansson

Bölüm 12: Girişimcilik Eko-Sistemi Oluşturma, Nicolas Shea

Bölüm 13: Intrapneurship / Kurum İçi Girişimcilik, Steven D. Strauss

Bölüm 14: Dijital Ortamda İşinizi Büyütme Teknikleri, Laurel Delaney

Bölüm 15: Tek Başına Girişimcilik, Steven D. Strauss Amazon.com’dan kitabın ilk bölümlerini ücretsiz inceleyebilirsiniz. Amazon.com/planet-entrepreneur

Baybars AltuntaşEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu