Girişimcilik Haberleri

Girişimcilere daha fazla iş düşüyor

Böylesi dönemlerde girişimciler ürettikleri iş fikirlerini nasü ortaya koyacaklarına daha fazla odaklanmaklar. Şimdi kolları daha fazla sıvama zamanı…


KONFERANS için Selanik’teydim. Akşam Bizans Müzesi’nin restoranında yemeğe davetliydim. Saat 22:00 gibi yemek bitti ve otele geçtim. Tam otele girerken eşimin cep telefonuma gönderdiği mesajı aldım. Boğaz Köprüsü tanklarla trafiğe kapatılmıştı. Önemli bir terör saldırısı ihbarı alındığını düşünerek asansöre yöneldim ve odama çıktım. Tam odaya girdiğimde bu sefer eşimden ikinci mesaj geldi. Bu sefer de Flö’lar Ankara’da alçak uçuş yapıyordu. Bu terör saldırısının diğerlerinden daha büyük bir şey olduğunu düşündüm. Evet, yanılmamıştım. Diğerlerinden çok daha büyük ve hunharca yapılmış bir terör saldırısıyla karşı karşıya kalmıştık. Ancak, düşünemediğim, kırk yıl da düşünsem aklıma gelmeyecek olan şey, bu hunharca yapılan terör saldırısının, şanlı ordumuzun içine yuvalanmış vatan hainleri tarafından gerçekleştirildiği idi. Tankların ve Flö’larm bizleri korumak için köprüye çıktığını ve uçtuğunu düşünerek yanılmıştım. Meğer onlar halka ateş açmak ve tankları insanımızın üzerine sürmek üzere oradalarmış.

girisimcilik-ortaklik

NEYE NİYET, NEYE KISMET

FETÖ’nün bu kadar hain olacağı sadece benim değil, herhalde kimsenin akima gelmemiştir. PKK’lı teröristlerin üstüne bile tank sürmeyenler, halkın üzerine tank sürdüler. Hatta meclisi bombaladılar.

O sabah Selanik’te arabaya bindiğimde akşama kadar Nice’te gerçekleşen ve 80 kişinin öldüğü terör saldırısını değerlendirdik. 22 Temmuz’da Nice’te EBAN’ın yönetim kurulu toplantısı için bulunacağımdan, tam bir hafta önce bu saldırının gerçekleşmesi açıkçası canımı sıkmıştı. Nice’teki toplantıda yapacağım konuşmayı da akşamüstü hazırlayıp çantama koydum.

Nice’teki 80 kişinin ölümüyle sonuçlanan bu olay için taziye konuşması yapmaya hazırlanırken, şimdi ben Türkiye’de 246 şehidimiz için yapılacak taziye konuşmalarını dinlemek durumundaydım.

30. baskısını yapan “Otobüsten İndim BMW’ye Bindim” isimli kitabımı okuyan girişimciler bilirler. Hayatımın kader anlarından biri olarak 1984 yılında girdiğim Kuleli Askeri Lisesi sınavını anlattığım bölüm ilgi çekicidir. Türkiye 78’incisi olarak sınavı kazanmama tüm mülakat ve sağlık kontrollerinden geçmeme rağmen, en son gün Haydarpaşa Askeri Hastanesi’nde bir doktorun bel filmimde gördüğü sıradan bir kemik arası mesafenin 1 cm fazla olması dolayısıyla elendiğimi anlattığım bölümden bahsediyorum. Şimdi meselenin aslında bu bir santimlik boşluk olmadığını, meselenin başka bir şey olduğunu anlamış bulunuyorum. Geç oldu ama buna da şükür!

VAKİT KAYBETMEDEN…

Şimdi artık girişimcilere daha fazla sorumluluk biniyor. Yaklaşık bir haftalık bu travmayı üzerimizden atmanın çok kolay olmadığını biliyorum. Hele hele hayatında ilk kez bu tip bir şeyle karşılaşan genç girişimciler için travma etkisi daha da yüksek, onu da biliyorum.Ancak, zaman travmalarla vakit kaybetme zamanı değil. Ekonominin temel unsurları gayet yerinde ve güçlü olduğu için çok kısa zamanda döviz kurlarının yerine oturacağını ve başka bir ülkede olsa belki de yıllarca altından kalkamayacakları bir durumun, ülkemizde çok hızlı bir şekilde pozitif duruma döneceğinden hepimiz eminiz. Nitekim Pazartesi günü piyasalar açıldığında hiç de olağanüstü bir ekonomik hareketlilik gerçekleşmedi. Bu bile piyasalara pek bir şey olmayacağının göstergesiydi, nitekim öyle oldu.

Tüm girişimcileri, ürettikleri yeni iş fikirlerini nasıl uygulamaya koyacaklarına daha fazla odaklanmaya davet ediyorum. Dünyada inovasyon endekslerinde en üst sıralara yer alan İsrail, Lübnan gibi ülkeleri aklımızdan çıkarmayalım. Bu tip ortamların, yeni iş fikirlerini uygulamaya koyup hem ailemiz için hem de ülkemiz için yaratacağımız değerlerden bizi geri koymasını hep beraber engelleyelim.

Kendisini bu vatan ve demokrasi için o tankların önüne atan vatan kahramanlarını hiç aklımızdan çıkarmadan, Çanakkale’de ve daha nice savaşlarda kaybettiğimiz şehitlerimizin yanı sıra geçen hafta kaybettiğimiz 246 şehidimizi de aklımızdan çıkarmadan, daha fazla istihdam ortaya çıkarmak için kolları daha fazla sıvayalım.

Şimdiden hepimize kolay gelsin!..

Baybars Altuntaş / ParaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu