Girişimcilik Haberleri

Girişimciler 2016’dan umutlu

Entrepreneurs’Organization (EO), 48 ülkedeki 7 bin üyesinin görüşlerine başvurularak oluşturulan, yılın ilk’Globa! Entrepreneur Indicator’ raporunu yayınladı. Araştırmada, Türkiye’deki girişimcilerin yüzde 52’si önümüzdeki 6 ayda yeni bir iş kurmaya sıcak baktıklarını belirtti. Ciro artışı bekleyenlerin oranı ise son 6 ayın zirvesine çıktı. EO Türkiye Başkanı Gamze Cizreli, “Girişimcilerin yeni yatırım yapmak konusunda ısrarcı oluşu Türkiye ekonomisi açısından umut verici” dedi.


Türkiye’deki girişimcilerin yüzde 52’si önümüzdeki altı ayda yeni bir iş kurmayı düşünüyor. Entrepreneurs’ Organization (EO), ‘Global Entrepreneur Indicator (Küresel Girişimcilik Göstergesi)’ araştırmasının sonuncusunu yayınladı. Rapor Türkiye ve dünyadaki geçen 6 aya yönelik analizler ile gelecek altı ayın ekonomi trendleri ve büyüme beklentilerini içeriyor. Global Entrepreneur Indicator araştırması bu yıl, EO’nun 48 ülkedeki 11 bini aşan sayıdaki üyesinin 7 bininin görüşlerine başvurularak, Şubat ayı içerisinde yapıldı.

Entrepreneurs'Organization

Ankete katılan EO Türkiye üyelerinin yüzde 52’si önümüzdeki 6 ay içerisinde yeni bir iş kurmaya sıcak baktıklarını iletti. Bu oran 2015 Eylül döneminde açıklanan bir önceki raporda yüzde 22 olarak belirlenmişti. Bu anlamda yüzde 50’ler seviyesine ulaşarak seçim öncesi beklentilere geri dönüldüğü görüldü.

Ciro artışı bekleniyor

Türkiye’de geçtiğimiz 6 ayda şirketlerin yüzde 47’sinde tam zamanlı çalışanların sayısı arttı. Gelecek 6 aya yönelik beklentilerde, tam zamanlı çalışanların sayısını artıracak şirketlerin oranı ise yüzde 30 seviyesinde kaldı.

Eylül-şubat döneminde cirolarının artacağını belirten girişimcilerin oranı yüzde 36’ya kadar düşmüştü. Fakat şubat ayında yapılan araştırma, bu oranın yüzde 58 seviyesinde gerçekleştiğini gösterdi. Gelecek altı aya yönelik beklenti ise yüzde 70 olarak belirtildi.Girişimcilerin yüzde 53’ünün geçtiğimiz 6 aylık dönemde karlılık oranlarını artırdığı görülüyor. Bu konudaki gelecek 6 ay beklentisi ise yüzde 65’e yükseliyor. Sermayeye erişim oranının ise yüzde 26’dan yüzde 37’e yükselmesi bekleniyor.

Ankete katılanların yüzde ll’i önümüzdeki altı ayda Türkiye’de ekonomideki büyümenin süreceğini düşünürken, yüzde 70’i ise gerileme olacağı yönünde görüş bildirdi. Bu oranlar geçtiğimiz altı aylık dönemdeki (Eylül-Şubat) beklentilerle aynı kaldı.

“Girişimciler geri adım atmayacak”

Araştırma sonuçlarını yorumlayan EO Türkiye Başkam Gamze Cizreli, Türkiye’deki girişimcilerin ekonomideki gelişmeler hangi yönde olursa olsun, kendi projelerini hayata geçirme anlamında geri adım atmayacaklarım ortaya koyduğunu ifade ediyor. Cizreli, “Ciro ve istihdama yönelik görüşleri ve iş kurmaya sıcak bakanların oranındaki artış bunu gösteriyor. Türkiye’nin ekonomik gelişmesinde büyük yeri olan girişimcilerin yeni yatırım yapmak konusunda ısrarcı oluşu umut verici” diye konuşuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu