Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Getty Images 35 Milyon Görüntüyü Serbest Bıraktı

Getty ImagesTıpkı YouTube, Daily Motion gibi sitelerin internetin video kaynağı olması gibi, internet üzerinde kaliteli ve lisanslı görsellere ev sahipliği yapan siteler de var. Bunların en büyük ve en bilinenlerinden biri de Getty Ima-ges. Sistem şöyle çalışıyor: Siteye gidiyorsunuz, konuya göre arama yaparak bir görsel beğeniyorsunuz. Kullanım koşullarınızı ve ihtiyacınız olan çözünürlüğü belirliyorsunuz ve parasını ödeyip görseli satın alarak kullanıyorsunuz.

Sorun şu ki, görseller bir kere satın alınıp internete düştüler mi arama motorlarının görsel arama özelliğiyle hemen bulunabilir hale geliyorlar. Bazıları da bunları beğenip kendi sitelerinde kullanıyor. Sorsanız ne telif bedelinden haberleri var, ne görsellerin lisanslı olduğundan.


Getty Images, bunun üzerine geçtiğimiz ay attığı cesur bir adımla arşivindeki 35 milyon görseli ticari olmayan amaçlar için serbestçe kullanılabilir hale getirdiğini açıkladı. Tabii söz konusu olan görseli doğrudan alıp koymak değil. Görseli web sitenize eklemek için her görselle birlikte sunulan özel kodu kullanmanız isteniyor. Bu kodu sitenize eklediğinizde görsel Getty Images tarafından hazırlanmış özel bir çerçeveyle siteye ekleniyor. Görsele ait bilgilerin yer aldığı bu çerçeveye tıklayarak lisans koşullarını öğrenmek ve görseli satın almak mümkün. Zaten amaç da bu. “Madem ben istemesem de bu görseller yayılıyor, bari nasıl kullanıldıklarını ben kontrol edeyim ve beğenenleri potansiyel müşteriye çevireyim”demiş Getty. Sizin bu işten kazancınız, birbirinden güzel 35 milyon görsel arasından seçim yapabilme özgürlüğü. Bence harika bir anlaşma.

Getty Images ana sayfasına ulaşmak ve arama yapmak için gettyimages.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Seçtiğiniz görselin koduna ulaşmak için görsel ön izlemesinin altında yer alan işaretlere tıklamanız yeterli.Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu