Girişimcilik Haberleri

GeBe markasıyla hamile kadınlara yönelik girişim

Çinli hamile kadınları giydirecek

Kurduğu GeBe markasıyla hamile kadın giyim pazarında 12 mağazayla faaliyet gösteren ABTTekstil’in kurucusu Adnan Bulak, 2015’te iki yeni yatırım yapmaya hazırlanıyor. Jasmine markasıyla büyük beden pazarına girmeye hazırlanan Bulak, büyük bir Çinli grupla Çin pazarına girerek, 3 yıl içerisinde 65 mağaza açmayı hedefliyor.


Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 250 bin bebek doğuyor, bu da saatte ortalama 160 bebeğe denk geliyor. Diğer sektörlerle karşılaştırıldığında 3 – 5 kat daha hızlı büyüyen bebek – çocuk pazarı Türkiye ekonomisi içerisinde her geçen gün payını artırıyor. Bu pazarın içerisinde kuşkusuz hamile kıyafetlerinin de önemli bir yeri var. Hamile giyim pazarının önemli oyuncularından olan GeBe, rotasını yurtdışına çevirdi. Çinli bir şirketle Çin pazarına girmeye hazırlanan ve burada perakendenin önemli oyuncularından biri olmaya hazırlanan şirket, bunun yanı sıra büyük beden sektörüne de adım atacak. GeBe’nin doğuş öyküsünü şöyle aktarabiliriz. ABT Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bulak, 1957 yılında Sinop’ta doğdu, üniversiteye kadar olan eğitimini Sinop’ta tamamladı. Marmara Üniversitesi işletme Fakultesi’ni kazanarak İstanbul’a yerleşti. Üniversitede okurken iş hayatına atıldı ve özel bir firmada öğrenimi tamamlayana kadar çalışmaya devam etti. Üniversiteyi bitirmesinin ardından 1986 yılında kendi firması ABT’yi (Adnan Bulak Tekstil) firmasını kurdu.

Bulak, ABT Tekstil’i kurduktan sonra Avrupa’nın bazı büyük markaları için üretim ve pazarlama faaliyetleri yaptı etti, ilerleyen dönemlerde hamile giyimi konusunda uzmanlaştı, yavaş yavaş hamile giyimine doğru kaymaya başlayan müşteri profili sayesinde Avrupa’da hamile giyim üretimi konusunda bilinir bir firma haline geldi.

Zamanla Türkiye’de hamile giyim sektöründe boşluklar ve kalite eksikliğinin olduğunu fark eden Bulak, yurtiçi piyasalarında talepler artış gösterince, iç piyasada hamile giyim sektörüne girmeye karar veriyor. 2005 yılında GeBe Hamile Giyim markası ile piyasaya giriş yaptı.

Şu anda AVM odaklı 12 mağazası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa illerinde hizmet veren GeBe, Şubat 2015’te Ankara’da AnkaMALL alışveriş merkezinde 13’Oncii mağazasını açacak. Henüz projede olan ve yine y^kın tarihte İzmir ve Bursa’da hizmete açacağı iki mağaza da 2015 yılında hayata geçecek.

gebe

ABD’de büyüyecek

2014 yılı üretimimiz 20 milyon TL’nin üzerinde ciro gerçekleştirdiklerini ifade eden Adnan Bulak, 2015 yılında yüzde 15 oranında büyüme göstererek 23,5 milyon TL ciro hedeflediklerini belirtiyor. Üretimlerinin yüzde 70’ini yurtdışına ihraç ettiklerini kaydeden Bulak, şu bilgileri veriyor:

“Geri kalan yüzde 30’luk oran ise iç piyasa ihtiyacını karşılıyor. Çin, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan başlıca ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler. Bunun haricinde Arap ve Avrupa ülkeleri, gelişen Afrika ülkeleri Fas, Tunus, Libya, Senegal, Nijerya’ya ürün satıyoruz. ABD yeni giriş yaptığımız, rekabetin çok yüksek olduğu yeni bir pazar. Hızlı geri dönüşler ve talepler bizi çok sevindiriyor amacımız bu piyasada ihracat oranımızı yukarıya çekmek.”

Şu anda yurtdışında mağaza açmak gibi bir planlarının olmadığını, yurtdışı ve yurtiçi için bayiliklere destek verdiklerini ifade eden Bulak, yurtdışında 20 ülkede 100 satış noktasında yer aldıklarını sözlerine ekliyor.Kendi mağazalarını açacak

Avrupa ülkelerindeki resesyon ve komşu ülkelerde siyasi belirsizlik nedeniyle yeni pazar arayışlarına girdiğini söyleyen Bulak, bu nedenle ABD’nin yanı sıra Afrika ülkelerine de ağırlık verdiklerini bildiriyor, ihracatın yanı sıra iç pazarda da büyüme hedeflerinin olduğunu anlatan Bulak, büyümeyi kendi mağazalarına açarak gerçekleştireceklerini vurguluyor. Bulak, “Franchiser kaynaklı oluşabilecek yönetim ve hizmet problemleri sebebi ile markamızın zarar görmesinden çekiniyoruz, ilerleyen dönemlerde stratejik olarak franchising vermeyi düşünebiliriz. Fakat şu anda böyle bir planlama ve çalışmamız bulunmuyor” diyor.

Hamile giyim sektörü Türkiye’de henüz genç bir sektör olduğuna dikkat çeken Bulak, Türkiye’de sosyo-ekonomik şartların farklılığından dolayı sektörü emekleyen bir bebeğe benzetiyor. Sosyal ve ekonomik gelişimin sektörün büyümesini tetikleyecegini belirten Bulak, şu örneği veriyor:

“Türkiye’de yıllık yaklaşık 1 milyon 300 bin hamilelik ve doğum gerçekleşiyor. Bu grubun çoğunluğunu kırsal kesimde yaşayan hamileler oluşturmaktadır. Sonuç olarak bu miktarın yüzde 10’luk bölümüne hizmet verebiliyoruz.”

iki farklı yatırım

2015 yılı için planladıkları iki büyük yatırım olduğunu söyleyen Bulak, bunlardan ilkinin iç piyasayı hedefleyen yeni büyük beden giyim markası Jasmini olduğunu bildiriyor. Büyük beden giyim sektörüne önümüzdeki şubat ayından itibaren 2015 yaz koleksiyonu ile giriş yapacaklarını belirten Bulak, ikinci yatırım planlarının Çin hedefli olduğunu bildiriyor ve şu bilgileri veriyor:

“Çinli bi; grup şirketi ile ciddi görüşmeler yürütüyoruz ve Çinli hamileleri giydirme üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bu grup şirketi hamile giyim sektöründe Çin’de perakendeye girişi bizimle yapmak istiyor. Tasarım ve üretim kısmı bizlere ait olacak, yatırımı ise grup üstlenecek. 3 yıl içerisinde 65 mağaza açılması planlanıyor, Çin’deki 200 milyon A plus müşterinin hamile grubuna ulaşma hedefindeyiz. Hedeflere ve planlara uygun olarak Çin’de satışa sunulacak 2015 yılı kış koleksiyonu çalışmalarına start verdik. Türkiye’deki GeBe mağazalarından farklı olarak hamile giyimine ek bebek giyim ürünlerinin de satışını yapmayı planlıyoruz. Bu sayede ürün yelpazesini ve müşteri grubunu genişleterek daha fazla kişiye ulaşacağız.”

Arman ın yazısı ilham verdi

Şirketin kendi markasıyla ilerlemesine Hürriyet gazetesi yazarı Ayşe Arman’m etkisi büyük. O dönem hamile olan Arman, bir yazısmda hamile kadınların ‘Bugün ne giyeceğim’ çilesini dile getirmiş ve Türkiye’de hamile giysilerinin antipatikliğinden bahsetmiş. Bunun üzerin ABT Tekstil yöneticileri ona ürettikleri hamile giysilerini göndermişler. Ürünleri çok beğenen Arman, köşesinden şirket sahiplerine ‘Kendi hamile giyim markanızı yaratın’ çağrısında bulunmuş.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu