Girişimcilik Haberleri

Futbol ile başlayan bir girişimcilik hikayesi…

“1985 yılında kurulmuş ve Avusturya’nın açık ara en iyi dondurmasına sahip Charly Temmel markasının 2010 yılında Türkiye master franchise haklarını satın alarak dondurma severlerin beğenisine sundum.”

Charly Temmel

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Avusturya’dan 2005 senesinde Türkiye’ye geldim. Gaziantep’te 3 yıl; Gaziantepspor’da çalıştım. Ve 3 sene sonra Beşiktaş’a transfer oldum. Orada da 4 yıl çok güzel zamanlar geçirdik.


CharlyTemmel markasına sahip olma fikride bu dönemde oluştu zaten.Türkiye’ye yakışacak güzel bir dondurma tadını yaratmak istedik. Avusturya’dan CharlyTemmel markasının Türkiye master franchise haklarını alarak, markayı ülkemizdeki dondurma sever insanlarla tanıştırmaya karar verdim. Hatta açılışını 2010 senesinde Beşiktaş’ta oynarken gerçekleştirdim. Sporcu disiplini iş hayatında da başarıyı getiriyor.

Yurtdışında birçok marka varken neden Charly Temmel?

1985 yılında kurulmuş ve Avusturya’nın açık ara en iyi dondurmasına sahiptir, CharlyTemmel. Bu markadan dondurma almak için hiç bıkmadan 15-20 dk sıra beklediğimi biliyorum. Benim için lezzet çok önemli. Ailemle Antalya’da tatildeyken dondurma yemek istedik ve istediğimiz tadı ^ bulamayınca bu işe girmeye karar verdim.

Kafamda bu düşün çeler varken birgün Charly Temmel bey ile tanıştık ve gelişen samimiyeti miz sonrası 1-2 sene içinde ilk dükkanımızı açtık.

Yepyeni bir sektörde yepyeni bir girişimcilik düşünür müsünüz?

Şu anki enerjimi dondurma için kullanmak istiyorum. Farklı bir girişim düşünmüyoruz. Çünkü biz bu işi, insanlara gerçek dondurmayı yedirmeyi, onları mutlu etmeyi çok sevdik.Sevdiğin bir işi yapıyorsan zaten başka bir işi düşünemez insan.

Sektördeki hedefiniz nedir?

Dünya’da 50 adet şubesiyle CharlyTemmel zinciri mevcut, ilk , şube hedefimiz Antalya idi. Fakat İstanbul’da açmak kısmet oldu.Tabi ki tüm tatil bölgelerinde olmak istiyoruz. insanların tatil keyfine, dondurmamız ile keyif katmak istiyoruz.

Lokasyon kriterlerinizden bahsedelim 30-50 m2 dükkan olması şart. Araç ve insan trafiğinin yoğun olduğu caddeleri, öncelikle tercih ediyoruz. Yaşantının, sosyal hayatın uzun süre devam ettiği lokasyonlarda olmak istiyoruz. Mesela ilk olarak istiklal Cadde’sinde olmamızın sebebi de bu…

Dondurmayı nasıl muhafaza ediyor, hijyeni nasıl sağlıyorsunuz?

Taze meyveler kullanıyoruz, doğal ve katkısız olarak üretiyoruz. Besin değerleri kaybolmasın diye sterilize etmiyor, pastörize ediyoruz. Ve raf ömrünü kısa tutarak 1. günün sonunda mutlaka raftan kaldırıyoruz. Herkesin bir sloganı var; “günlük,taze”. .. Bizde bu slogan tam anlamıyla gerçek! 2 gün sonrası ürünü ben kendimde yemiyorum ki…

Nasıl girişimciler size başvurmalı?

Sektörü bilip bilmemesi hiç önemli değil. Hatta dondurma sektöründe sıfır tecrübeye sahipte olabilir. Ama öğrenmek istemesi çok önemli bir detay. Yeterki o aşkla, zevkle gelsin ki işini severek yapsın. Aşk olmayınca sonu güzel olmuyor maalesef. Biz iş ortağından çok ailemize girecek birey arıyoruz. Ürünümüz çok özel ve güzel; yeni girişimciler ve fikirler ile bu ürünü daha da çok geliştirmek, tanıtmak ve büyütmek için girişimcileri Bayim olur musun Franchising Fuarı’na bekliyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu