Bilim - Teknoloji - İnovasyon

Flappy Bird, Code.org ile Geri Döndü

Flappy Bird. Dünyanın en basit oyunlarından biri olsa gerek. Oyunda bir kuşu kontrol ediyorsunuz. Ekrana dokunduğunuzda kanat çırparak yükseliyor elinizi çekince düşüyor. Bu kuşun karşısına çıkan borulara çarpmadan uçmasını sağlamaya çalışıyorsunuz. Amacınız mümkün olduğunca uzağa gitmesi.Tüm olay bundan ibaret.

Flappy BirdFakat basit tasarımı ve en ufak bir hatayı affetmeyen oynanışıyla insanda nasıl bir hırs oluşturuyorsa, geçtiğimiz birkaç ay teknoloji dünyası bu basit oyunla çalkalandı. Oyun önce inanılmaz bir yaygınlığa ulaşarak uygulama dükkânlarının bir numarasına yerleşti, haber oldu. VietnamlI geliştiricisinin reklamlardan günde 50 bin dolar kazandığı ortaya çıktı, haber oldu. Geliştiricisi ilgiden bunalıp oyunu uygulama dükkânlarından çekmeye karar verdi, haber oldu. Uygulama kaldırılınca birileri üzerinde Flappy Bird yüklü telefonlarını koleksiyon değeri var diye 100 bin dolardan satışa çıkardı, haber oldu. Fırsattan istifade iştahı kabaran geliştiriciler de oyunun yüzlerce uyarlamasını kapıya yığınca “Flappy” kelimesi uygulama dükkânlarında yasaklandı, haber oldu.

Ama bence bu konudaki en güzel haber, bilgisayar programlama öğrenmek isteyenlere basit ve anlaşılır eğitimler veren code.org sitesinden geldi. Code.org eğitimlerine, Flappy Bird’ün basit mantığından hareketle böyle bir oyunun nasıl hayata geçirileceğini adım adım anlatan bir dizi ders eklediğini duyurdu. Bu sayede siz de 10 adımda kendi Flappy Bird oyununuzu en azından mantıksal olarak kurgulayacak hale gelebiliyorsunuz. Üstelik tüm süreç kutuları sürüklemekten, birbiriyle uyumlu parçaları birleştirmekten ve bulmacaları çözmekten ibaret. Yani programcılığa ilginiz hangi seviyede olursa olsun becerebileceğiniz, zevk alabileceğiniz bir uğraş.


Başlamak için learn.code.org/s/6/level/148 adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca code.org ana sayfasında farklı birçok ders de yer alıyor, mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu